بارداری در نوجوانی اثرات ناخوشایندی دارد


بارداری در نوجوانی اثرات ناخوشایندی داردبارداری در نوجوانی اثرات ناخوشایندی دارد

وقتی که یک خانم نوجوان باردار می شود، مراقبت های لازم برای داشتن یک فرزند سالم و از طرف دیگر یک نوجوان کامل دو برابر خواهد بود.
به همین خاطر بارداری دوران نوجوانی خطرات زیادی را برای مادر و جنین خواهد داشت.
.
مولتی ویتامین جنین را سقط می‌کند؟
.
علایم حاملگی خارج از رحم
.
سونوگرافی همیشه‌ لازم‌ نیست
بارداری نوجوانی
.
بهترین سن برای بچه دار شدن
با آمار و ارقام شروع می کنیم.
هر سال حدود 16 میلیون دختر نوجوان زایمان کرده و مادر می شوند.
این دختران بیشتر متعلق به کشورهای در حال توسعه و نیز توسعه نیافته هستند..
تشخیص و درمان حاملگی خارج از رحم
 .
گاز رنگ خانه برای جنین مضر است؟
تخمین زده شده هست که حدود 3 میلیون دختر 15 تا 19 ساله هر سال سقط های خطرناک را تجربه می نمايند..
چرا خانم باردار خونریزی می‌کند؟
 .
15 توصیه به زنان باردار برای خانه تکانی
در کشورهای کم درآمد و در حال توسعه، عوارض بارداری و  تولد نوزاد، علت فوت بیشتر دختران 15 تا 19 ساله هست..  . مرده زایی و مرگ نوزادان تازه متولد شده در میان مادران نوجوان و کم سن و سال 50 % بیشتر از زنان 20 تا 29 ساله هست..  . نوزادان مادران نوجوان به احتمال بیشتری کم وزن و نارس خواهند بود..  . نوجوانی و بارداری. نوجوانی دوره بسیار مهمی از زندگی یک انسان هست.
تکامل هستخوان ها و رشد قدی، تغییرات هورمونی و بلوغ جنسی، تغییرات رفتار و تکامل شخصیتی و بسیاری دیگر از وقایع سلامتی در طول این دوره شکل می گیرد.
.  . از طرف دیگر بارداری نیز دوره ای بسیار حائز اهمیت هست که نداشتن مراقبت های سالم در طول این دوره تاثیرات جبران ناپذیری بر سلامت مادر و فرزند بر جای خواهد گذاشت.
وقتی که یک خانم نوجوان باردار می شود، مراقبت های لازم برای داشتن یک فرزند سالم و از طرف دیگر یک نوجوان کامل دو برابر خواهد بود.
به همین خاطر بارداری دوران نوجوانی خطرات زیادی را برای مادر و جنین خواهد داشت..
مصرف قرص اسید فولیک قبل از بارداری از مهم ترین اقدامات لازم هست.
کمبود این ویتامین در مادر در 28 روز اول بارداری علت اصلی نقص های لوله عصبی و اختلالات ذهنی در کودکان هست
. علائم بارداری در مادران نوجوان . عقب افتادن یک دوره یا بیشتر از دوره های قاعدگی قدیمی ترین راه تشخیص بارداری بوده هست.
اما این می تواند مادر نوجوان را گمراه کند، چراکه نوجوانان معمولا به دلیل شروع دوره بلوغ ممکن هست دوره های قاعدگی نامنظم را تجربه نمايند و از این رو ممکن هست این تاخیر در قاعدگی را طبیعی در نظر بگیرند..  . اما لیست کامل سایر علائم بارداری شامل موارد زیر هست:. - عقب افتادن یک دوره قاعدگی. - تهوع و هستفراغ یا همان "بیماری صبحگاهی" که می تواند علاوه بر صبح در تمام طول روز فرد را تحت تاثیر برنامه دهد.. - اشتیاق و نفرت شدید از غذاهای خاص، مخصوصا گوشت و غذاهای سرخ شده و چرب. - درد و سوزش در سینه ها. - خستگی غیر عادی. - تکرر ادرار. - تغییرات غیر عادی در ایجاد و خو.  . عوارض بارداری در نوجوانی. 1- عدم وجود مراقبت های پیش از زایمان. دختران نوجوانی که باردار می شوند، مخصوصا اونهایی که از طرف خانواده و مخصوصا همسر حمایت نمی شوند، قطعا مراقبت لازم قبل از زایمان را نخواهند داشت.
به علاوه اونکه بیشتر مادران نوجوان، به طور ناخواسته باردار می شوند و از این رو مراقبت های قبل بارداری را نیز رعایت نخواهند کرد..
بارداری و مکمل‌ها
.  . مراقبت های قبل زایمان مخصوصا در ماه های اول بارداری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هست.
فقدان این مراقبت ها سلامت مادر و جنین را تهدید خواهد کرد.
توجه به رژیم غذایی مادر و مصرف مکمل ها، توجه به روند وزن گیری مادر، مراقبت های قند خون و فشار خون و علائم حیاتی مادر، کنترل رشد جنین و تکامل اندام ها، لازمه داشتن یک بارداری سالم و در نتیجه یک کودک سالم هست.
.  . مصرف قرص اسید فولیک قبل از بارداری از مهم ترین اقدامات لازم هست.  کمبود این ویتامین در مادر در 28 روز اول بارداری علت اصلی نقص های لوله عصبی و اختلالات ذهنی در کودکان هست.
حال اونکه یک مادر نوجوان  به دلیل رشد و نیاز بدن خود به این ویتامین، در صورت نداشتن تغذیه مناسب قطعا کمبود این ویتامین را تجربه خواهد کرد..  .
افزایش فشار خون بارداری
. 2- افزایش فشار خون. مادران نوجوان بیشتر از مادران سن 20 تا 30 سال در معرض افزایش فشار خون بیمارگونه برنامه خواهند داشت.
.  . پره اکلامپسی، وضعیت خطرناکی که با افزایش فشار خون و افزایش دفع پروتئین از ادرار، احتباس آب و نمک در بدن، ورم دست ها و صورت مادر و نیز تخریب اندام ها تظاهر می کند، در مادران نوجوان شایع تر خواهد بود.
.  . این بیماری نیاز به درمان و کنترل علائم دارد و عدم کنترل این بیماری می تواند منجر به اختلال وزن گیری مادر و جنین شود..  .
نارسایی جفت
. 3- تولد نوزاد نارس. یک بارداری کامل، چهل هفته طول می کشد.
نوزادی که قبل از 37 هفتگی متولد شود، یک نوزاد نارس یا به اصطلاح پیش ترم هست.
.  . در برخی موارد، زایمان های قبل از 37 هفته با درمان های خاص و هستراحت مطلق مادر قابل کنترل هست.
.  . یک نوزاد نابالغ علاوه بر وزن کمتر از نوزاد بالغ، بیشتر به بیماری های ریوی، مشکلات گوارشی، مشکلات بینایی، شناختی و سایر اختلالات دچار خواهد شد..  . 4- تولد نوزاد کم وزن. نوجوانان به احتمال بیشتری نوزاد با وزن کمتر از حد طبیعی خواهند داشت.
این کم وزن بودن می تواند به دلیل کمتر بودن سن داخل رحمی و زایمان قبل از موعد باشد.
یک نوزاد کم وزن نوزادی هست که بین 1500 تا 2500 گرم وزن داشته باشد و نوزاد بسیار کم وزن، وزن کمتر از 1500 گرم خواهد داشت.
.  . این نوزادان کم وزن معمولا برای نفس کشیدن در روزهای اول، به دستگاه ونتیلاتور نیاز دارند و برای چند روز برای تنظیم شدن علائم حیاتی، در بیمارستان تحت مراقبت خواهند بود..  .
افسردگی فصلی در زنان
. 5- افسردگی سپس زایمان. نوجوانان به احتمال بیشتری در معرض خطر افسردگی بعد زایمان برنامه خواهند داشت.
دخترانی که در در وقت بارداری و یا بعد زایمانشان احساس یاس و ناامیدی، تنهایی و افسردگی دارند لازم هست به پزشک مشاور مراجعه نمايند و از حمایت روانی خانواده و مخصوصا همسرشان بهره مند شوند..  . به طور کلی اگرچه ما بارداری را برای دختران کمتر از 18 سال تهدیدنماينده سلامتی می دانیم، اما لازم هست این را هم بدانیم که نوجوانان سالم در صورتی که مراقبت های قبل و هنگام بارداری را به خوبی پشت سر بگذارند، رفتارهای غلط و سبک زندگی خود را به سمت سبک سالم تغییر دهند، قادر خواهند بود نوزادی قوی و سالم داشته باشند..

الهه گودرزی.

بخش سلامت تبیان . مطالب مرتبط:. مطالبی متعدد درباره بارداری  . حاملگی‌های پرخطر . 8 توصیه بهداشتی برای نوجوانان . بهداشت قاعدگی در دختران نوجوان . .


نظرات کاربران

55 out of 100 based on 40 user ratings 615 reviews