راه‌های درمان تشنج و صرع


راه‌های درمان تشنج و صرعراه‌های درمان تشنج و صرعچرا دستم خواب می‌رود؟

در مطالب قبلی ، علل و علائم بیماری صرع فرموده شد.
در این مطلب چگونگی درمان این بیماری توضیح داده می شود.

آقای دکتر عسگر قربانی، متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب(استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران) پاسخگوی سئوالات زیر می باشد.بی خوابی و استرس عامل سردردهای میگرنی 

1- راه‌های درمان تشنج و صرع کدام هست؟

برای اون که بیماری صرع اثبات شود، باید ابتدا یک سری بیماری‌های مشابه شناخته شوند.
یکی از بیماری‌های مشابه سنکوب می‌ باشد که خون به مقدار کافی به مغز نمی ‌رسد و به صورت گذرا در اثر دیدن مثلاً یک حادثه یا تصادف؛ یا در اثر گرمای یا سرمای زیاد، خون برای مدت کوتاهی به مغز نمی ‌رسد؛ یا به دنبال افت فشار به علت از دست دادن خون و شوک عصبی ممکن هست فرد دچار سنکوب شود و بیافتد.
این بیماران باید با توجه به شرح حال و معاینه، از بیماران صرعی افتراق داده شوند.

بعضی موارد در بیماری‌های قلبی یا سکته‌های مغزی  که خون کافی به مغز نمی ‌رسد ممکن هست کاهش هوشیاری رخ دهد که نباید با صرع اشتباه شود.

بیمارهای دیگری مانند میگرن  ممکن هست باعث از دست رفتن هوشیاری شود.

هم چنین کمبود مواد معدنی و تغذیه‌ای می ‌تواند سبب از دست دادن هوشیاری شود.

بعضی از ضایعات مغزی مثل عفونت‌های مغزی- تومورهای مغزی، فشار بالای جمجمه ممکن هست بدون ایجاد تشنج باعث افت هوشیاری شوند، ولی گاهی اوقات این موارد خود باعث تشنج می ‌شوند.

از نوار مغز، آزمایشات اختصاصی خون، آزمایشات عمومی خون، CTS ، SCAN وMRI برای تأیید یا ردّ تشنج هستفاده می ‌شود.

سپس مشخص شدن تشنج، درمان به دو دسته ی دارویی و غیردارویی تقسیم می ‌شود.

درمان‌های غیردارویی بدین جهت دارای اهمیت زیادی می ‌باشند که شامل حذف شرایط خطرناک به خصوص برای پیش‌گیری از آسیب‌های مغزی می ‌باشد که از وقت جنینی شروع می ‌شود و شامل خودداری از مصرف دخانیات، عدم مصرف الکل، خودداری از محیط ‌های آلوده مثل رادیواکتیو می ‌باشد.

انجام ورزش و پیاده روی به ‌طور غیرمستقیم آمار تشنج‌ها را پایین می ‌آورد.

برای جلوگیری از تشنج باید فرد خواب منظم و کامل داشته باشد (بی ‌خوابی یکی از مهم ‌ترین عواملی هست که باعث تشدید تشنج می ‌شود).
باید به تغذیه هم ‌اهمیت زیادی داده شود و و لبنیات ، سبزیجات  و پروتئین  به مقدار کافی در برنامه ی غذایی بیمار گنجانده شود.

جلوگیری از چاقی و پرخوری و جلوگیری از استرس  و اضطراب  بسیار مهم می ‌باشد.

در درمان دارویی، با داروهای معمولی حدود 70- 60 % بیماران کنترل می‌ شوند و در % کمی از بیماران نیاز به درمان با چند دارو وجود دارد.

در مجموع حدود 85 % بیماران تشنجی با یک یا چند دارو کنترل می ‌شوند و در 20- 15% موارد ممکن هست با مصرف دارو به خوبی کنترل نشوند یا احتمالا بهبود نیابند.
این‌ها بیمارانی هستند که آسیب‌های شدید مغزی دارند (مانند بیماران عقب‌مانده ی ذهنی یا افراد دچار ناهنجاری‌های شدید مغزی مادرزادی).
البته این بیماران نیز درمان می‌ شوند.

در مجموع با درمان کامل، حدود 95% بیماران طول عمر طبیعی دارند و ترس جامعه از این بیماری همیشه بی‌ مورد می ‌باشد.

البته % کمی ممکن هست افراد وابسته‌ای باشند، ولی اکثر افراد با درمان دارویی یا غیردارویی در زندگی هیچ مشکلی را نخواهند داشت، چه بسا افراد به ظاهر سالم ممکن هست در برخورد با مشکلات زندگی عاجز باشند ولی این افراد در زندگی خود هیچ مشکلی نداشته باشند.

داروهای ضد صرع را در خانم‌های باردار نیز می ‌توان هستفاده کرد.سکسکه؛ خنده ‌دارترين بيماري دنيا

2- عدم درمان به موقع این بیماری چه عواقبی ممکن هست داشته باشد؟

عدم درمان به موقع باعث می ‌شود که کانون ایجاد تشنج (کانون شورشی تشنج) به صورت فونکسیون و فیزیولوژیک دچار اختلال شود و اگر درمان نشود ممکن هست باعث تغییرات ساختمانی در بافت مغز گردد و نواحی دیگر مغز را نیز درگیر کند و کارکرد فکری فرد را کم کند.
بنابراین درمان این بیماران الزامی هست.

درمان صرع، طولانی مدت و حدود دو تا سه سال می‌ باشد و سپس این دوره درمان کامل می‌ شود.

% بسیار کمی از بیماران ممکن هست درمان طولانی مدت داشته باشند.این افراد، افرادی هستند که در لب گیج‌گاهی اختلال دارند یا دارای آسیب‌های مغزی بارزی‌ هستند یا مشکل مادرزادی دارند، ولی به ‌طور غالب با درمان 3-2 ساله به طور کامل بهبود می یابند.چگونه کارآیی مغز را افزایش دهیم؟

3- توصیه ی شما به این جوان 14 ساله چیست؟

یکی از شایع‌ترین انواعی که می ‌تواند ارثی هم باشد به نام "صرع پرشی" جوانان فرموده می ‌شود که در واقع صبح‌ها و حتی حین صبحانه خوردن اتفاق می ‌افتد.
این نوع تشنج با این که خوش ‌خیم هست نیاز به درمان دارد و بیش‌تر با درمان طولانی مدت درمان می ‌شود.
تشنج‌های خوش ‌خیم بر روی کارآیی فکری و اجتماعی تأثیری ندارند، ولی چون به هر حال این بیماری وجود دارد باید درمان شود.آیا واقعا از 20 درصد مغز مان استفاده می ‌کنیم؟

4- توصیه ی کلی شما به این بیماران چیست؟

به طور کلی صرع بیماری درمان‌پذیر و خوش ‌خیم می ‌باشد و ترس جامعه از این بیماری کاملاً نا بجا و ناآگاهانه می ‌باشد و اکثر بیماران دچار صرع از خیلی از افراد جامعه بالاتر می باشند و تا آخر عمر ممکن هست هیچ مشکلی نداشته باشند.
آقایان و خانم‌های جوان مبتلا به بیماری صرع به‌ هیچ وجه نگران ازدواج و عواقب بعدی نباشند.

در مجموع چون یک بیماری خوش ‌خیم می ‌باشد، بهتر هست در صورت ثابت شدن این بیماری توسط پزشک متخصص، اقدامات درمانی انجام گیرد و مطمئن باشید که % بسیار زیادی از این افراد (بالای 95%) به ‌طور کامل درمان خواهند شد.بیماری پارکینسون چیست؟

*مطالب مرتبط در این سایت:

 صرع و علل ایجاد اون 

 علایم تشنج و صرع 

 صاعقه ای در مغز (صرع) 

 تب و تشنج 

 صرع و ازدواج 

 صرع؛ پس لرزه زندگى زنان 


نظرات کاربران

61 out of 100 based on 36 user ratings 411 reviews