[P30world Exclusive] نسل آینده صفحه های نمایش اا OLED x

[P30world Exclusive] نسل آینده صفحه های نمایش اا OLEDمعرفی مادربرد ها
بهترین برند مادربرد.مقایسه برند های مختلف مادربرد
اخبار كيس و پاور
فن هاي پيشرفته - فن هاي پردازنده , كارت گرافيك و ..
بحث و گفتگو درباره محصولات Msi ا
معرفی کولر های پردازنده

درخـــــواســـــت مــــدار خـــــود را ايــــــنــــــجـــــا مــــطـــرح كــنــيـــد
◄◄ پروژه های عملی با میكرو كنترلر AVR ( به زبان C , اسمبلی) ◄ فهرست در پست اول
کتاب ها و جزوات مکانیک برای بچه های مکانیکی
تاپيك ويژه ميكروكنترلر 8051
◄◄ درخــواســت مــقــالات مــرتبــط بــا بــرق و الــکتـرونیــک
◄◄ آرشيو مدارهای الکترونیکی پر كاربرد
حمایت از ما | مشهدهاست
`

[P30world Exclusive] نسل آینده صفحه های نمایش اا OLED
این مقاله توسط Stream و به طور اختصاصی برای P30world نوشته شده و استفاده از آن در سایتها و انجمن های دیگر بدون ذکر منبع، نویسنده و لینک فعال به این تاپیک ممنوع است.

----------------------- Organic Light Emitting Diods اا نسل آینده صفحه های نمایش -------------------در این مقاله به بررسی تکنولوژی استفاده شده در نسل آینده صفحه های نمایش، یعنی نمایشگرهای OLED خواهیم پرداخت.اطلاعات عمومی درباره نمایشگرهای OLED:

یک OLED یا Organic Light Emitting Diod به LED هایی گفته می شود که لایه الکترولومینسانس خروجی (ٍEmissive Electroluminescent Layer) توسط مواد آلی (Organic Compounds) ساخته شده باشد. این لایه معمولا از یک سطح پلیمر تشکیل شده که امکان رسوب مواد آلی (Organic Compunds) را فراهم می کند. رسوب کردن این مواد آلی در سطرها و ستون ها توسط یک عملیات چاپ کردن انجام می شود و نتیجه بوجود آمدن پیکسل هایی است که می توانند نورهای مختلفی را ساتع کنند.

Organic Compounds یا مواد آلی به موادی گفته می شود که در ساختار مولکولی کربن (C) داشته باشند. به دلیل اینکه اکسید های کربن، کربنات ها، آلیاژ ها و بلور های کربن خواص Organic از خود نشان نمی دهند در شاخه Inorganic قرار می گیرند. برای اطلاعات بیشتر درباره خواص این مواد می توانید به مقاله های "شیمی آلی" یا "Organic Chemistry" مراجعه کنید.

OLED ها می توانند در صفحه های نمایش تلویزیون، مانیتورهای کامپیوتر، موبایل ها، PDA ها و سایر دستگاه های قابل حمل استفاده شوند. OLED ها حتی توانایی فراهم کردن روشنایی به عنوان منابع نور را هم دارا می باشند.

مهمترین برتری OLED ها نسبت به نمایشگرهای LCD عدم نیاز به نور پیش زمینه یا Backlight است چون OLED ها خود توانایی ساتع کردن نور را دارا می باشند. به همین دلیل مصرف انرژی OLED ها نسبت به نمایشگرهای LCD بسیار پایین تر بوده و این یک فاکتور بسیار مهم در دستگاه های قابل حمل خواهد بود.

ساختار پیکسل های OLED:

در شکل زیر ساختار یک پیکسل ساده OLED را مشاهده می کنید.همانطور که مشاهده می کنید از یک صفحه فلزی (معمولا آلومینیوم یا کلسیم) به عنوان کاتد (Cathode) و صفحه اکسید ایندیم-قلع (Indium-tin Oxide) به عنوان آند (Anode) استفاده شده است.

بین آند و کاتد سه لایه دیگر وجود دارد:


  1. Electron Transport Layer یا ETL
  2. Organic Emitters
  3. Hole Injection Layer یا HIL


لایه ها از جنس مولکول های آلی تشکیل شده اند که رسانای الکتریکی هستند. میزان رسانایی آنها بین مواد رسانا و مواد نارسانا متغیر است؛ به دلیل داشتن این خاصیت نیمه رسانایی به این مواد نیمه رساناهای آلی یا Organic Semiconductors گفته می شود. این مواد همانند نیمه رساناهای سیکیون (Si) توانایی Doping را دارند، از Doping برای بالا بردن کارایی نیمه رساناها استفاده می شود.

ولتاژ متغیر 2 تا 10 ولت بین آند و کاتد اعمال می شود، آند به قطب مثبت و کاتد به قطب منفی. به همین دلیل جریانی از الکترون ها از سمت کاتد به آند برقرار می شود. کاتد الکترون های خود را وارد Electron Transport Layer می کند و آند الکترون ها را از Hole Injection Layer جذب می کند. یعنی در لایه ETL الکترون های اضافی و در لایه HIL حفره (Hole) های اضافی وجود دارد.

بعد از مدتی چگالی بارهای منفی الکتریکی در لایه ETL و چگالی بارهای مثبت در لایه HIL بالا می رود و به دلیل بوجود آمدن میدان الکتریکی بین دو لایه الکترون ها و حفره ها به سمت هم می آیند. در Organic Semiconductors بر خلاف Inorganic Semiconductors حفره ها قابلیت حرکت بیشتری نسبت به الکترون ها دارند و به همین دلیل حفره ها سریعتر وارد لایه ETL می شوند و در نیمه پایینی این لایه هر حفره با یک الکترون پر می شود.

هنگام پر شدن حفره ها توسط الکترون یک تغییر در سطح انرژی الکترون رخ می دهد که باعث می شود این اختلاف انرژی بصورت یک سیگنال نور ساتع شود. به همین دلیل این قسمت از ETL را یک لایه جدید با نام Organic Emitters می نامند. فرکانس این سیگنال نور در ناحیه قابل مشاهده توسط چشم انسان است.

یکی از دلایل اینکه از اکسید ایندیم-قلع به عنوان آند استفاده می شود توانایی عبور دادن نور است. اکسید اینیدم-قلع به طرز بسیار مناسبی نور ساتع شده در لایه Organic Emitters را از خود عبور می دهد.

محاسن و معایب نسبت به صفحه های نمایش LCD:

با توجه به ساختار بسیار ساده پیکسل های OLED تولید اینگونه صفحه های نمایش بسیار ساده تر از صفحه های نمایش LCD یا Plasma است. OLED ها حتی می توانند بر روی سطوح بسیار ساده چاپ شوند و به همین دلیل هزینه تولید بسیار پایینتری نسبت به صفحه های نمایش LCD یا Plasma دارند.

بر همین اساس OLED ها را می توان بر روی سطوحی مانند مقوا یا لباس یا حتی کاغذهای معمولی چاپ کرد و صفحه های نمایشی بسیار نازک و زیبا را روانه بازار کرد.

در OLED ها به دلیل اینکه هر پیکسل خود ساتع نور است (بر خلاف LCD که هر پیکسل یک ----- است) روشنایی و کنتراست بسیار بالاتری نسبت به صفحه های LCD را در اختیار کاربر قرار می دهند.

به دلیل سطوح بسیار زیاد انرژی و تفاوت میزان چگالی بارهای الکتریکی لایه Organic Emitters پیکسلهای OLED قابلیت نمایش دامنه بسیار زیادی از رنگها (چندین برابر نسبت به LCD) را دارا می باشند.

به دلیل عدم نیاز به نور پیش زمینه پیکسلهای OLED نسبت به LCD انرژی بسیار کمتری مصرف می کنند و برای دستگاه های قابل حمل بسیار مناسب هستند. OLED ها قابلیت مدیریت مصرف انرژی بسیار بهتری نسبت به LCD دارند، چون در رنگ های تیره به سادگی می توان میزان نور ساتع شده را کم کرد (یا خاموش کردن پیکسل هنگام استفاده از رنگ سیاه) اما در صفحات LCD چون همیشه نور پیش زمینه وجود دارد فقط با کم کردن میزان نور پیش زمینه میتوان مصرف را پایین آورد.

چون نور ساتع شده توسط هر پیکسل مستقل از پیکسل های دیگر است زاویه دید این صفحات کاملا 180 درجه (90 درجه از هر طرف) بوده و هیچ وقت رنگها از زاویه های مختلف اشتباه دیده نمی شوند.

صفحات OLED زمان پاسخگویی بسیار پایینی دارند؛ در حال حاضر زمان پاسخگویی سریعترین صفحات LCD نزدیک به 2 میلی ثانیه است در حالی که صفحات OLED معمولی زمان پاسخگویی حدود 0.01 میلی ثانیه دارند.

اندازه پیکسل های OLED می تواند کوچکتر از پیکسل های LCD باشد به همین دلیل در یک صفحه می توان پیکسل های بیشتری را نسبت به LCD جا داد و صفحاتی با رزولوشن بالاتر تولید کرد.

تنها عیب جدی صفحات OLED کم بودن طول عمر آنهاست. پیکسل های OLED فعلی حدود 14.000 ساعت عمر می کنند. (583 روز در صورت استفاده 24/7 یا 3 سال و دو ماه در صورت استفاده 12 ساعت در روز) در حال حاضر Panasonic و TOSHIBA توانسته اند طول عمر صفحات OLED را تا دو برابر زمان فعلی افزایش دهند و هنوز هم راه هایی برای بالا بردن طول عمر وجود دارد.

سخن پایانی:

با توجه به محاسن بسیار زیاد OLED نسبت به LCD بزودی این صفحات در بسیاری از وسایل جایگزین LCD خواهند شد. در حال حاضر کمپانی های بزرگ سازنده صفحات نمایش برای پیشرفت OLED سرمایه گذاری های بسیاری کرده اند و در چند سال آینده شاهد ورود گسترده صفحات نمایش OLED به بازارها خواهیم بود.


موفق باشید،
Stream


07-09-2008, 02:34


1:


2:

سلام!

ببخشید مثلا یه مانیتور oled دقیقا کی وارد بازار میشه؟

3:


4:

سلامم..مقایسه بین نمایشگرهای LCD رایج با OLED بوسیله ی تصاویر زیر>>

مقایسه ی ساختار


مقایسه ی کیفیت رنگ و نمایش جزئیات

مقایسه ی تفاوت شدت روشنایی با تاریکی(( Contrast))
5:


6:

خوب پس چرا تا بحال OLED ها انقدر تو وسایل الکتریکی استفاده نمیشدن ؟
آیا دلیلش اینه که هزینه ی زیادتری نسبت به LCD ها دارن یا اینکه عمرشون کمه ؟

درضمن من یه جا خوندم که تنها چیزی که OLED هارو نابود می کنه آب یا هر گونه مایعات هستش . یعنی پاشیده شدن آب روی صفحه های OLED از بین می برشون .

7:


8:

سلامم..
عزیزدل پست شماره ی 1 را باید خوب نگاه کنی..
همونجا همه چی گفته شده.این فناوری کاملن جدیده.طول عمر OLED های فعلی از LCD ها کمتره.
یعنی پاشیده شدن آب روی صفحه های OLED از بین می برشون .
مثل نمایشگرهای فعلی یه لایه ی شیشه ای از جنس پلاستیک شفاف دارن.آب و این چیزا چجور میخواد ازش رد شه؟؟

9:


10:

همونطور که گفتند OLED تکنولوژی جدیدیه و هنوز به تکامل نرسیده برای همین کمتر بطور جدی هنوز استفاده نمیشن، البته گوشی های موبایل مدتیه از صفحه های OLED استفاده می کنند.

حساسیت بالا به آب هم یکی دیگه از مشکلات صفحه های OLED هست که البته دارند تحقیقاتی برای حل این مشکل انجام میدن. ولی این مشکل رو میشه با اضافه کردن محافظ (که همیشه هم وجود داره) به پیکسل ها و جلوگیری از تماس مستقیم محیط با اون برطرف کرد.

11:


12:

ببخشید یه سوالی می کنم ال سی دی که هیچی الان بحث oled هست که خیلی خوبه ...
بعد این وسط LED چی کاره بید ؟
ممنون ....

13:


14:

رنگ سیاه توی این OLED ها واقعا سیاهه ... نه خاکستری !

15:


16:

3-4 سال پیش سامسونگ یک نمونه oled زده بود بیرون .... سونی هم اگه استباه نکنم یه نمونه 15 یا 16 اینچه زده بود بیرون... چند هفته پیش هم تو هفته نامه عصر ارتباط خوندم سامسونگ میخواد oled ها (نه led backlight) رو به صورت انبوه بزنه بیرون

......

حالا جالبه ماهنامه رایانه خبر مقاله ای درباره led زده بود بیرون و نوشته بود کیفیت lcd و led تفاوت چندانی نداره و تکنولوژی ساختشون تقریباً یکیه !!! (اما فکر کنم led رو با led backlight اشتباه گرفته بودن)

17:


18:

ledهایی که الان تو بازار هست ال.سی.دیِ led back light هستن یعنی لامپشون به جای فلورسنت ledیه ... کیفیتشون هم از lcd های معمولی بهتره

19:


20:

آیا مانیتور oled هم تابحال، وارد بازار شده یا نه؟

21:


22:

سامسونگ واسه گوشیهای تاچش از OLED و یه نوع دیگه که میگه تکنولوژیشو خودش طراحی کرده به نام AMOLED استفاده میکنه .

23:


24:

سلام
با تشکر فراوان از پست کامل و ارزشمندتون
با اجازه این مقاله رو زدم رو سایت مجتمع خودمون
البته با ذکر نام نویسنده و نام سایت و لینک این پست

25:


26:

ضمن تشکر بابت مطلب مفیدتون، اگه ممکنه در مورد Super AMOLED هم توضیح بدین

27:

Super AMOLED مشابه و بر اساس همین تکنولوژی است به علاوه In-Cell Touch Panel که پنل تاچ رو بین لایه های OLED قرار می دن (به جای اینکه روی اونها قرار بدن).

28:


29:

سلام

کلا lcd ها نسبت یه crt ها ضعف و قوتهایی دارن بهترین پنل lcd که ips هستش هم از نظر عمق رنگ مشکی و کنتراست و زمان پاسخگویی به پایه crt که هیچی به پای tn-panel هم نمیرسه و فقط کیفیت رنگ و زاویه دیدش بهتر از tn-panel هستش ولی تا چند وقته دیگه اوجوبه ای به نام OLED ها به بازار میان که هیچ ایرادی ازشون نمیشه گرفت

رنگ مشکی و mothin blure حتی از plasma هم بهتره کیفیت رنگها و زاویه دید بسیار بالاتر از ips ها و مصرف برق کمتر و روشنایی بالاتر نسبت به led ها و همچنین جایگیری تعداد پیکسل بالاتر در هر اینچ که باعث میشه مثلا در اینده مانیتور 23 اینچ با رزولشون 2560x 1600 داشته باشید, دیگه واقعا چی میخواین؟؟؟البته مشکل عمر پیکسل هاشون هم دارن رفع میکنن وگرنا زودتر از اینا میومدن

ولی سونی چند وقتی هست یک مانیتور 25 اینچ 10 بیتی oled با تولید کم داده ولی فعلا جز وسایل فوق لوکس به حساب میاد چون 3600 دلار قیمت داره ولی کم کم با تولید شرکتهای دیگه در بازار oled قیمت میرسه به همین u2711 DELL

sony-pvm-2541


30:


31:

من این مقاله رو سه سال پیش خیلی ایده آل گرایانه نوشتم وگرنه OLED ها هنوز که هنوزه بعد از بیشتر از سه سال خیلی از مشکلاتشون رفع نشده و مشکلات جدیدی هم دارن. الان از نظر دقت رنگ و زاویه دید بهترین OLED ها هنوز به خوبی بهترین IPS ها نیستن، مشکلات Calibration و dE بالا باعث میشه فعلا نتونن جای IPS ها رو بگیرن و شاید تا چندین سال نتونن.. این معنیش این نیست که OLED به خوبی IPS نیست، ولی هنوز جوونه و راه بسیاری داره تا تبدیل به یه تکنولوژی کاملا پخته مثل IPS بشه.

من اینجا خیلی ساده درباره روشنایی و مصرف انرژی OLED ها گفتم ولی در واقعیت "مدل مصرف انرژی" OLED ها بسیار بسیار پیچیده تر از IPS هاست و اگه بطور متوسط کل قضیه رو نگاه کنیم مصرفشون بیشتر از IPS هاست. من مانیتور/تلویزیون خاصی که بطور عمده وارد بازار بشه رو حداقل تا سال 2014 یا شاید 2015 نمی بینم و این مشکلات باید کاملا حل بشه قبل از عرضه محصولات عمده.

32:


33:

البته منظور شما شاید جدیدترین پنل ips یعنی Ah-IPS که توسط اج جی ساخته شده باشه که رقیب سرسختیه و مصرف انرژی کمتری هم داره ولی oled ها از ips های کنونی بازار مصرفشون کمتره و من خواستم OLED ها رو با بهترین پنل های iPS موجود در بازار یعنی H-IPS که در دسترس مردم هستند و شامل مانیتورها حرفه ای مثل u2711 میشن مقایسه کنم که باید بگم H-IPS در هر زمینه ای چه زاویه دید و چه کیفیت رنگ در مقابل OLED حرفی برای گفتن نداره.

و در مورد تولید عمده باید بگم که تا سال 2015 OLED میشه LCD حال حاضر و این مشکلاتی که شما میگید اگر تا به حال حل نشده بود ال جی زمان ورود تلویزون OLED 55 خود را تا اواخر 2012 با قیمت زیر 1000 دلار اعلام نمیکرد.

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقایسه های جالبی از پنل های OLED و LCD

34:


35:

Ah-IPS که یه محصول موبایله و کلا قضیه صفحات موبایل جداست (مشکلات OLED رو در موبایل با پاک کردن صورت مسئله و کم کردن احتمال بوجود آمدن شرایطی که OLED ها بهینه نخواهند بود حذف کردن).

درباره H-IPS (و S-IPS)، وقتی می گیم "کیفیت رنگ" بیشتر از 30 فاکتور مختلف علمی (نه مقایسه عکس با عکس) رو داریم در نظر می گیریم که فعلا در بیشتر از 25 مورد IPS ها بهتر از OLED هستن.. قضیه این نیست که در کدوم عکس کدوم خشکل به نظر میاد مثلا هنوز صفحه OLED نداریم که به خوبی IPS ها Color Space ها رو پوشش بده (با اینکه بطور تئوری اصلا نباید مشکلی باشه)، یا اینکه dE Deviation اکثر OLED ها بالاتر از 20 است که در IPS ها به زیر 2 هم رسیده و سایر مسائل مثل دقت رنگ ها یا واقعی بودنشون (و نه زیبا/روشن تر بودن) و Calibration نامتعادل. شکی نیست OLED پتانسیل داره ولی الان پخته نشده و هنوز کار داره، LCD هم روز اول مثل امروز نبود.

درباره مصرف هم مشکل OLED ها مصرف بسیار متغیر و وابسته به روشنایی است که در روشنایی بالا (بیشتر از 300 کاندلا) و مساوی با IPS بیشتر از 3 برابر مصرف انرژی دارند و در روشنایی پایین بسیار کمتر، برای همین طبق محاسبات فضایی خودشون بطور متوسط مصرف رو کمتر می دونن ولی در عمل قضیه بسیار متفاوته. این قضیه رو در موبایل ها با تاریک کردن پیش زمینه در هر زمان ممکن حل کردن، در تلویزیون ها و مانیتورها این کار ممکن نیست و مشکل باید از پایه حل بشه.

و در مورد تولید عمده باید بگم که تا سال 2015 OLED میشه LCD حال حاضر و این مشکلاتی که شما میگید اگر تا به حال حل نشده بود ال جی زمان ورود تلویزون OLED 55 خود را تا اواخر 2012 با قیمت زیر 1000 دلار اعلام نمیکرد.

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقایسه های جالبی از پنل های OLED و LCD
هیچ کدوم از این مشکلات حل نشده، اکثرا دارن به مرور زمان و کم کم بهبود می یابن تا کم کم حل بشن، و وقتی این مشکل ها حل بشن دنیا رو منفجر خواهند کرد از تبلیغ و اخبار و ... همون خبر رو بهتره بخونید، این محصول 55 اینچ قراره به قیمت حدود 8000 دلار (اگه بتونن) به فروش برسه که البته من شک دارم بتونن در Q3 2012 با 8000 دلار بفروشن. یه نگاه به ژورنال های علمی تکنولوژی صفحات بندازید می بینید حدود حل مشکلات در چه مرحله ای است.
تا سال 2015 که هیچ، من بهتون اطمینان میدم تا سال 2017 هم تلویزیون 55 اینچ OLED زیر 1000 دلار نخواهیم داشت (همین الان هم LCD و Plasma خوب 55 اینچ زیر 1000 دلار نداریم). و تا سال 2020 هم شاید شرایط OLED در بازار به وضع فعلی LCD نرسه

36:


37:

به هر حال این اخبار در مورد تولید عمده رو در اواخر سال 2012 رو ال جی منتشر کرده و به نظر من اگر حتی تا اون موقع بشه یک مانیتور 27 OLED با قیمت 1000 دلار تهیه کرد خیلی رویایی باشه تا بلاخره بشه از شر این black-level و کنتراست داغون ips ها خلاص بشیم.

در مورد AH-IPS هم باید بگم فعلا برای مبایل استفاده میشه و گفته میشه DELL برای مانیتورهای بعدی ULTRASHARP خود از این پنل ها بهره خواهد برد.

38:


39:

این مدل sony-pvm-2541 در ایران امده؟

40:


41:پس فعلا طرف اينا نريم بهتره.

42:

فعلا حداقل بتونن oled های 14 اینچ رو روی لپ تاپ های با قیمت حداکثر 700 دلاری به تولید انبوه برسونن ... مانیتور پیشکش... فعلا که رو 4 اینچ گیر کرده....

این oled transparent هم جالبن که تکنولوژی این فیلمای تخیلی رو به واقعیت تبدیل میکنن

[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

43:


44:

درباره این فناوری جدید سونی هم بنویسید راه دوری نمیره
تا اونجا که من میدونم سونی اومده با فناوری ابداعی خودش به اسم کریستال LED به جای زیر پیکسل از خود LED استفاده کرده
یعنی به جای مثلا ۲ میلیون پیکسل فعلی در سونی ۱۲ میلیون لامپ LED است که هر کدوم جای یک زیر پیکسل را میګیرد
بر پایه همون ۳ رنګ سبز-قرمز-آبی ګفتم ۱۲ میلیون وګرنه اګر ۴ رنګ و یا ۵ رنګ (ابداعی خودم سفید زرد آبی قرمز سبز ) باشد بیشتر هم میشود
من به این لامپها لقب ریز LED میدهم
با ترکیب رنګ این لامپها یک پیکسل رنګ ساخته میشود

45:

لطفا در مورد tft های سونی یه توضیحی بدبد
امکان داره یکی از علت های ارزون بودن گوشی های سونی را ارزان بود صفحه نمایش tft دانست؟

46:

OLED ها تصوير سياه رو درست نشون ميدن.
OLED از نوعي لانپ ساخته شده كه مي تونه خاموش بشه و تصوير سياه رو نشون بده كه تو كيفيت عكس خيلي خوبه. اين مطلب بدون دخالت انساني عينا از اين آدرس کپي شده و تمامي مسوليت آن با ناشر اصلي است.

تست فلش های کاربران انجمن (نسخه دوم)
آموزش آپديت Firmware براي Optical Driver ها
تست سرعت Flash Memory ها شركت كنيد
فرمت نشدن فلش مموری
رم با چه نوع باس
طول عمر دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات

ما بالاخره نفهمیدیم intel و amd چه فرقی با هم دارن؟!
Amd Phenom II X6 1090T یا Intel core i7 860
اطلاعات کامل در مورد پردازنده های Pentium 4 با سوکت 775 LGA
ا CPU Modding ا
ايا مادر برد Asus مادربرد خوبي براي cpu AMD است؟
اخبار حافظه ها( RAM)
*