بررسی و تطبیق عقل و نقل در شواهد الربوبیه


بررسی و تطبیق عقل و نقل در شواهد الربوبیه




اسلام به عنوان آخرین دین الهی و خاتم ادیان در برخورد با عقل نه تنها مانند برخی مکاتب اونرا نکوهیده هست و نه مانند برخی دیگر چنان به اون میدان داده هست که تنها راه سعادت بشر را از طریق عقل جویا شده باشد بلکه یکی از راههای رسیدن به خداوند را هستفاده از عقل و به خدمت گرفتن اون معرفی کرده هست و خداوند در قراون کریم آیات زیادی در مورد بکارگیری عقل وتفکر و تدبر آورده هست و نیز روایات زیادی در مورد عقل داریم و در روایات ما عقل را رسول باطنی نامیده‌اند و این رسول باطنی با رسول ظاهری که نبی علیه‌السلام باشد راه بسوی خدا را نشان می‌دهند و عقلی که انسان را به خدا نزدیک نکند عقل نیست .


بررسی مفهوم اعانت بر اثم و آثار و احکام مستفاد از آن در فقه امامیه
ملاصدرا در شواهدالربوبیه که یکی از باارزش‌ترین کتابهای او می‌باشد در جابجایی اون، که مباحث عقلی مطرح می‌کند از آیات و روایات هستفاده می‌کند یعنی وقتی مطلبی را با عقل و هستدلال می‌سنجد به عروه‌الوثقای دیگری که نقل (آیات و روایات) باشد چنگ می‌زند و با این عمل می‌خواهد نشان بدهد که مطالب عقلی که ارائه می‌دهم باید مهر شرع بر اون بخورد تا اعتبار و ارزش واقعی پیدا کند.


حضانت در فقه امامیه و حقوق جمهوری اسلامی و تطبیق آن با فقه شافعی
این رساله که با عنوان "بررسی و تطبیق عقل و نقل در "شواهدالربوبیه" هست به چگونگی و کیفیت هستفاده ملاصدرا از آیات و روایات پرداخته شده هست و اون مشتمل بر 4 بخش هست : بخش اول: الهیات که شامل الهیات بالمعنی الاعم و الهیات بالمعنی الاخص هست که شامل مباحث وجود و خداوند هست .


ویژگی‌های فقه امام رضا علیه‌السلام
بخش دوم: مباحث معاد روحانی ذکر شده هست که شامل مباحث نفس : نفس و مراتب اون، انیت نفس ، احوال نفس و توسل به عقل برای اثبات معاد روحانی می‌باشد.


جایگاه فرایزدی در فلسفه اشراق سهروردی
بخش سوم: شامل معاد جسمانی هست یعنی تلاش ملاصدرا در این بخش بر این هست که معاد جسمانی که دیگر فلاسفه حتی ابن‌سینا از اثبات اون از طریق عقل عاجز شده بودند به اثبات برساند و شامل اثبات نشاه ثانیه و احوال آخرت و عوالم سه‌گانه هست .


رابطه حقیقت و هنر در اندیشه مارتین هایدگر
بخش چهارم: شامل مباحث نبوات و ولایات هست که در فصل اول اوصاف و خصایص نبی ذکر شده هست و در فصل دوم اسرار شریعت و فائده طاعات و اینکه نبوت از زمین منقطع می‌شود ولی خداوند حکم ائمه‌اطهار علیهم‌السلام و الهامات و نیز حکم مجتهدین را باقی گذاشته و اونها را تایید و تثبیت نموده هست .


مبانی فقهی تخلفات اداری مندرج در قانون رسیدگی به تخلفات اداری
و در نتیجه فهرست آیات و روایاتی که ملاصدرا هستفاده نموده هست همراه با توضیح مختصر در نحوه به کارگیری اون آمده هست .


بررسی "توحید و تثلیث" و "حدوث و قدم عالم" در نگرش عقل و دین براساس دیدگاه قدیس آکوئینی و صدرالدین شیرازی


اصول و قواعد مشترک حاکم بر عقود و ایقاعات


83 out of 100 based on 83 user ratings 983 reviews