Cannes 2009


Cannes 2009Cannes 2009
Cannes 2009


در فاصله دو روز به پايان پنجاه و نهمين جشنواره بين‌المللي فيلم برلين نگاه‌ اهالي سينما متوجه شصت و دومين جشنواره فيلم کن است که ارديبهشت سال آينده برگزار مي‌شود.
به گزارش مهر، هاليوود ريپورتر اعلام کرد برگزارکنندگان جشنواره کن به يک رسم قديمي تا پيش از اعلام رسمي، حضور هيچ فيلمي را در جشنواره تاييد نمي‌کنند، اما از هم‌اکنون مي‌توان فهرستي بلند از فيلم‌هاي احتمالي حاضر در دوره بعدي جشنواره ارائه داد. به هر حال مي‌توان گفت تي‌يري فرمو مدير عامل جشنواره کن و همکاران او در بخش‌هاي مختلف جشنواره براي انتخاب آثار حاضر در دوره 62 دستشان باز است.

فانتزي افسانه‌اي علمي "آقاي نوبادي" به کارگرداني ژاکو وان دورمال فيلمنامه‌نويس و کارگردان بلژيکي ("توتوي قهرمان") با بازي جارد لتو، دايان کروگر، سارا پولي و ريس ايوانس مي‌تواند فيلم افتتاحيه جشنواره کن باشد، همين طور مستند "سندروم تايتانيک" به کارگرداني نيکولا هولو فعال محيط زيست که درباره مصرف جهاني و تاثير آن بر سياره است.

فرمو در عين حال از ميان دو فيلم کاملا متفاوت درباره کوکو شان، چهره شاخص دنياي مد حق انتخاب دارد: "کوکو و ايگور" به کارگرداني يان کونن با بازي آنا مولالي که درباره ارتباط توفاني شانل با استراوينسکي آهنگساز است و "کوکو در برابر شانل" با نقش‌آفريني اودري توتو که برادران وارنر آن را 22 آوريل توزيع مي‌کند.

تا اينجاي کار کمتر فيلمي هست که بتوان حضور آن در جشنواره کن را قطعي دانست، اما شرکت تريلر "انتقام" به کارگرداني جاني تو فيلمساز هنگ‌کنگي در دوره بعدي جشنواره قطعي به نظر مي‌رسد. جاني هاليدي خواننده قديمي فرانسوي در اين فيلم نقش يک آدمکش حرفه‌اي را بازي مي‌کند.

رويداد سينمايي ساحل جنوب فرانسه مانند هميشه مي‌تواند ميزبان تعدادي از چهره‌هاي آشنا و برندگان قبلي باشد. بيشترين بخت را کوئنتين تارانتينو پسر محبوب کن دارد که فيلمبرداري پروژه جديد او "لعنتي‌هاي بي‌آبرو" به تازگي در آلمان به پايان رسيده و اکنون در مرحله پس از توليد است.

براد پيت، الي راث، دايان کروگر، مايک مايرز و ميشائيل فاسبندر در فيلم جديد تارانتينو بازي مي‌کنند که داستان آن در جنگ جهاني دوم روي مي‌دهد. او در 1994 براي فيلم "داستان عامه‌پسند" برنده جايزه نخل طلاي کن شد.

لارس فن ترير از ديگر برندگان قبلي جايزه نخل طلاست که به احتمال زياد "ضد مسيح" فيلم جديد او در کن نمايش داده مي‌شود. ويلم دافو، شارلوت گنسبورگ در اين تريلر روانشناختي بازي مي‌کنند. داستان فيلم جديد کارگردان دانمارکي درباره زوجي است که براي رهايي از غم از دست دادن فرزند خود به کلبه‌اي در بيشه‌زار پناه مي‌برند.

فن ترير در 1991 با فيلم "اروپا" برنده سه جايزه از جمله جايزه هيئت داوران جشنواره فيلم کن شد و در 1996 براي "شکستن امواج" جايزه بزرگ هيئت داوران اين جشنواره را برد. او در نهايت سال 2000 با "رقصنده در تاريکي" جايزه نخل طلاي کن را از آن خود کرد.

جين کمپيون نيوزيلندي مي‌تواند اين بار با "ستاره درخشان" به کن بازگردد که فيلمي زندگي‌نامه‌اي درباره جان کيتس شاعر با بازي بن ويشاو است. کمپيون سال 1993 با فيلم "پيانو" نخل طلاي کن را برد.

کن لوچ ديگر برنده نخل طلا است که "در جستجوي اريک" او درباره اريک کانتونا فوتباليست معروف فرانسوي با توجه به علاقه فرمو به فوتبال يک رقيب پرقدرت است. فيلمساز بريتانيايي در 2006 براي فيلم "بادي که بر مرغزارها مي‌وزد" جايزه اصلي جشنواره کن را برد.

پدرو آلمودوار فيلمساز سرشناس اسپانيايي نيز فيلم نوآر "آغوش‌هاي گسسته" با بازي پنه‌لوپه کروز را آماده نمايش دارد که داستان آن در دهه 1950 روي مي‌دهد. آلمودوار با "همه چيز درباره مادرم" 1999 جايزه بهترين کارگردان جشنواره کن را برد و سال 2006 نيز براي "بازگشت" برنده جايزه بهترين فيلمنامه از اين جشنواره شد.

الخاندرو آمنابار ديگر فيلمساز اسپانيايي نيز با درام تاريخي "آگورا" با عنوان انگليسي "غبار زمان" از راه مي‌رسد که ريچل وايس در آن بازي مي‌کند و درباره برده‌اي است که در مصر باستان عاشق هيپاتيا بانوي خود مي‌شود.

فيلم جاده‌اي "حدود کنترل" به کارگرداني جيم جارموش نيز قطعا مي‌تواند در بخش مسابقه کن حضور داشته باشد، به اين شرط که او فيلم خود را تا ماه مه به پايان برساند. داستان درباره مردي مرموز و تنهاست که مي‌کوشد عملياتي تبهکارانه را در اسپانيا به پايان برساند.

ايزاک د بانکوله ، بيل موري، تيلدا سوئينتن، گائل گارسيا برنال و جان هرت در فيلم جديد جارموش بازي مي‌کنند. در ميان فيلم‌هاي استوديويي هاليوود، "نابودگر: رستگاري" به کارگرداني مک‌جي نيز بخت زيادي براي حضور در کن دارد، هرچند برگزارکنندگان جشنواره ترديد دارند کريستين بيل ستاره فيلم بتواند زير فشار کن خونسردي خود را حفظ کند.

در نبود انيميشن‌هاي دريم ورکس، "شعبده‌باز" به کارگرداني سيلون شومه ("وعده ملاقات در بلوي") مي‌تواند يک جايگزين باشد. او فيلمنامه "شعبده‌باز" را با اقتباس از فيلمنامه‌اي ساخته نشده از ژاک تاتي نوشته است. انيميشن افسانه‌اي علمي "متروپيا" ساخته طارق صالح با صداي استلان اسکارسگارد و جوليت لوئيس يکي ديگر از گزينه‌هاست.

يک انتخاب جالب ديگر مي‌تواند درام "تترو" به کارگرداني فرانسيس فورد کوپولا باشد که وينسنت گالو، کلاوس ماريا براندائر، ماريبل وردو و کارمن مائورا در آن بازي مي‌کنند. جديدترين فيلم خالق سه‌گانه "پدرخوانده" درباره يک مرد جوان ايتاليايي است که براي پيدا کردن برادر خود که سال‌ها قبل خانواده را ترک کرده، به بوينس آيرس سفر مي‌کند.

دست کميته انتخاب جشنواره کن در انتخاب فيلم‌هاي فرانسوي کاملا باز است و جديدترين فيلم‌هاي فيلمسازاني چون کريستف اونوره، برونو دومون، گاسپر نوئه و آلن کورنو بخت حضور در کن را دارند.

کلود ميلر فيلمساز کارکشته فرانسوي دو فيلم را به پايان رسانده که يکي درام است و ديگري فيلمي مستند درباره رقابت انتخاباتي باراک اوباما. درام "ماده سفيد" کلر دني نيز مي‌تواند در جشنواره باشد، اما نه در بخش مسابقه چرا که ايزابل هوپر بازيگر فيلم رئيس هيئت داوران اين دوره جشنواره کن است.

تريلر "وداع" به کارگرداني کريستيان کاريون با موضوع کا. گ. ب. ديگر فيلمي است که بخت شرکت در جشنواره کن را دارد. گيوم کانه، ديويد سول و امير کوشتوريتسا در اين فيلم بازي مي‌کنند.

از فيلم‌هاي آلماني مي‌توان به "اين عشق است" ماتياس گلازنر درباره سوءاستفاده از کودکان در تايلند و "آشپزخانه روح" فاتح آکين فيلمساز آلماني ترک‌تبار اشاره کرد.

"آشپزخانه روح" درباره صاحب به‌ستوه‌آمده يک کافه است که مي‌کوشد کسب و کار خود را پا بر جا نگه دارد. موريتس بليبترو و برول اونل بازيگران فيلم جديد آکين هستند که با فيلم‌هايي چون "رو در رو" و "مرز بهشت" شهرت دارد.

ايتاليا نيز مي‌تواند با فيلم‌هايي چون "من عشق هستم" با بازي فلاويو پارنتي و تيلدا سوئينتن و "روياي بزرگ" ميکله پلاچيدو درباره شورش دانشجويي سال 1968 در رم در کن حاضر باشد.

اليا سليمان، فيلمساز فلسطيني "زمان باقيمانده" را آماده نمايش دارد که سومين بخش از يک سه‌گانه پس از دو فيلم "وقايع‌نگاري ناپديد شدن" و "مداخله الهي" است.

سليمان در "زمان باقيمانده" به مکاشفه خود در هويت فلسطين ادامه مي‌دهد و در اين فيلم که پرهزينه‌ترين پروژه سينمايي او تا به امروز است، چند دهه از تاريخ اين سرزمين از تاسيس رژيم صهيونيستي تا زمان حال مورد توجه برنامه داده است.

سليمان براي "مداخله الهي" در سال 2002 جايزه هيئت داوران و جايزه فيپرشي جشنواره کن را دريافت کرد. درام Fish Tank به کارگرداني آندرا آرنولد فيلمساز بريتانيايي درباره ارتباطات در دنياي معاصر نيز مي‌تواند در بخش جنبي نوعي نگاه به نمايش درآيد.

شصت و دومين جشنواره فيلم کن 13 تا 24 مه (23 ارديبهشت تا 3 خرداد 1388) در ساحل جنوب فرانسه برگزار مي‌شود. فيلم فرانسوي "کلاس" ساخته لورن کانته جايزه نخل طلاي دوره قبلي جشنواره را از آن خود کرد.


منبع : سينماي حرفه اي جهانماجرای واقعی مخملباف و باغبان بهایی

1:

فيلم بهمن قبادی در بخش رسمی کن

شرکت سینمایی مژفیلم تهیه‌نماينده فیلم جدید بهمن قبادی به نام «کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره!»، فراخوان نمود که این فیلم در بخش رسمی جشنواره فیلم کن پذیرفته شده‌است.
«کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره!» داستان دختر و پسر جوانی هست که سپس آزادی از زندان، برای جمع کردن یک گروه جدیدِ موزیک، به قلب شهرستان تهران می‎زنند و سفری زیرزمینی را شروع می‎نمايند تا تک‌تک افراد گروهشان را از میان گروه‎های مخفی زیرزمینی پیدا نمايند.


 پول «نيكلاس كيج» از پارو بالا مي رود
اونها می‎خواهند از ایران بروند تا خودشان را به جشنواره‌ای در لندن و پاریس برسانند اما بیشترشان برای رفتن از ایران نه پولی دارند و نه گذرنامه‌ای.


پدران مشهور و فرزندان مشهور تر!
جوان دیگری تلاش می‎کند تا برایشان گذرنامه جعلی ترتیب دهد و پیش از رفتن‎شان ترتیب کنسرتی مخفی را در شهرستان تهران بدهد و …

پس از چند سال محروميت سينمای ايران از حضور در بخش رسمی جشنواره فيلم کن، پذيرفته شدن فيلمی از سينمای ايران در اين بخش، رايشانداد مهمی به شمار می‌آيد
قبادی فیلمنامه این فیلم را با حسین مرتضائیان آبکنار نویسنده مطرح ایرانی (عقرب روی پله‌های راه آهن اندیمشک) و رکسانا صابری دوست و همکار روزنامه‌نگارش نوشته که هم اکنون به اتهام جاسوسی به هشت سال زندان محکوم شده و در زندان جمهوری اسلامی ایران هست.
قبادی در روزهای گذشته، نامه سرگشاده‌ای را خطاب به مسئولان جمهوری اسلامی ایران در مطبوعات و رسانه‌های گروهی منتشر کرد و از اون‌ها خواست که دوست و نامزدش رکسانا صابری را که بی‌گناه زندانی شده، آزاد نمايند.


پردرآمدترین بازیگر مرد هالیوود
مقامات ایران هنوز به نامه قبادی واکنشی نشان نداده‌اند.

سپس چند سال محرومیت سینمای ایران از حضور در بخش رسمی جشنواره فیلم کن، پذیرفته شدن فیلمی از سینمای ایران در این بخش، رویداد مهمی به شمار می‌آید.


عکس های جدید از زیباترین بازیگر زن چین

Cannes 2009
«کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره!»

بهمن قبادی در باره فیلم جدید خود که بدون جار و جنجال و در سکوت خبری ساخته به رادیو وقته فرموده‌است که برای ساخت فیلم «۶۰ ثانیه درباره ما»، سال گذشته یک دستگاه دوربین SI2K خرید تا بتواند با اون فیلمش را بسازد اما به دلیل نداشتن مجوز تصمیم گرفت فیلم مستندی به شیوه زیرزمینی درباره موزیک زیر زمینی ایران بسازد.


جنیفر لوپنز در ساحل کالیفرنیا

به فرموده قبادی ۱۷ جلسه فیلم‌برداری منجر به تولید فیلم «کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره!» شد و این فیلم در واقع آزمایش با دوربین SI2K برای او و گروهش محسوب می‌شود.
فیلم جدید قبادی همان طور که از داستان اون پیداست، فضایی شهری و مدرن دارد و از نظر موضوع و سبک کار با ساخته‌های قبلی او که بیشتر در روستاهای کردستان ایران و عراق فیلمبرداری شد، متفاوت هست.


جسد بازیگر فیلم جیمز باند پیدا شد

پیش بینی می‌شود قبادی با حضورش در کن و این فیلم کاملا متفاوت، مسیر تازه‌ای را در برابر سینمای ایران باز کند.
تورج اصلانی، فیلم‌برداری و هایده صفی‌یاری، تدوین این فیلم را انجام داده‌اند و بازیگرانی چون نگار شقاقی، اشکان کوهزاد و حامد بهداد در اون بازی می‌نمايند.
نام فیلم‌های بخش رسمی شصت‌ودومین دوره جشنواره فیلم کن که شامل بخش مسابقه اصلی و بخش «نوعی نگاه» هست، امروز در یک نشست رسانه‌ای فراخوان می‌شود.


عکس جدید پیمان معادی در کنار کریستین استورات

2:

از مدیران محترم خواهشمندم در صورت لزوم تاپیک را ادغام فرمایند.

3:

Cannes 2009
افتتاحیه با Up
۲۴ اردیبهشت ۸۸ در ۱۱:۴۲ ق.ظ
کارگردان: Pete Docter و Bob Peterson
تاریخ اکران: ۲۹ می ۲۰۰۹ در آمریکا
ژانر: انیمیشن اکشن/ ماجرایی/ کمدی
درجه فیلم: PG
وقت : ۹۶ دقیقه
جشنواره کن امسال برای نخستین بار با یک انیمیشن آغاز به کار می کند.

UP انیمیشنی که بسیاری از منتقدان بر این عقیده بودند که شاید نتواند موفقیت دیگر محصولات پیکسار/ دیزنی را تکرار کند.

اونها می‌فرمودند چه کسی حاضر هست یک پیرمرد را به عنوان شخصیت اصلی انیمیشن بپذیرد؟ اما چیزی که از روی پیش نمایش‌های این اثر مشخص هست، کار حرفه‌ای و تکنولوژی سه بعدی ، در حد عالی هست.
گاردین در نقل خود درباره این اثر مینویسد که UP اثری شیک و بامزه با روح بالا و طبیعتی شاداب و شیرین هست.

در ادامه نیز می‌نویسد که این اثر ممکن هست باعث زنده شدن خاطرات از آثار و ماجراهای کلاسیک شود.

در میا کلاسیک‌هایی که این اثر می‌تواند ما را به یاد اونها ببرد، بادکنک قرمز اثر Albert Lamorisse از جایگاه بالایی برخوردار هست.
شخصیت اصلی این داستان را پیرمرد تنها و بی کسی بر عهده دارد که بادکنک فروش بازنشسته ای هست که حالا به شدت بد اخلاق و ترشرو شده هست.

این پیرمرد در خانه زهوار دررفته‌ای زندگی می کند که سرمایه‌دار سود جویی در پی ویران کردن اون هست تا بتواند املاک خود را توسعه دهد.

او به خاطر این مشکل در پی یافتن راه حلی هست و برای همین کار به تعداد زیادی بادکنک پناه می‌برد.

بادکنک‌ها را به خانه متصل می‌کند و بالا و بالاتر میرود.

شما باید صاحب قلب سنگی باشید تا از این تصاویر سوررئالی لبخند نزنید.

اینها تصاویر مجللی هست بر روی پرده سینما.
از مسایلی که درباره Up باید به اون اشره کرد اون که این اثر اولین فیلم کمپانی پیکسار هست که در فرمت دیجیتال ۳ بعدی ساخته می‌شود.

همچنینی این فیلم نخستیم فیلم ۳-D هست که در افتتاحیه کن به نمایش در می‌آید.

در ضمن سپس انیمیشن “باور نکردنی‌ها” این فیلم هم مانند همان اثر درجه PG را به خود اختصاص داده که اون هم به خاطر برخی صحنه های خطرناک و پر تحرک بوده هست.
تریلرهای و کلیپ های این انیمیشن را میتوانید از لینک‌های زیر دانلود کنید.
EXCLUSIVE CLIP
UP ISODE- FIRST AID
INSIDE UP
TRAILER
Cannes 2009 Cannes 2009 Cannes 2009 Cannes 2009
منبع:سرزمین سینما.


4:

شنیدم فیلم تارنتینو هم در جشنواره موجوده !

5:

بله فیلم حرامزاده های بی آبرو ...و از دیگر اثار کارگردانان مشهور فیلم کدناشناخته ساخته میشل هانکه هم هست.

6:

Cannes 2009
هانکه۲: علامت نامفهوم، سرگشته در پاریس
نام فیلم: Code Unknown (علامت نامفهوم)
کارگردان: میشل هانکه

Code Unknown در جولای ۲۰۰۱ در شبکه Sundance به روی اونتن رفت.

در صحنه ای از این فیلم، هنرپیشه‌ای فرانسوی ساکن پاریس سپس یک روز سخت و ضبط دوباره متن‌ها با مترو به خانه بر می‌گردد که جوانی عرب به اذیت و آزار او می‌پردازد.

او با حرفهایش بازیگر (جولیت بینوش) را می‌رنجاند و هیچ یک از امت اعتراضی نمی‌نمايند و او رو به بازیگر می‌گوید: چطور میتونی اینقدر زیبا و مغرور باشی؟

زن از یک سر قطار به سر دیگر می‌رود تا از دست جوان راحت شود اما او نیز به دنبالش می‌آید و در کنارش می‌نشیند، سپس به صورت بازیگر، تف می‌اندازد.

یک مرد اروپایی در برابر اونها نشسته، وقتی این صحنه را می‌بیند به دفاع از زن بر‌می‌خیزد و چیزی نمانده تا با جوان عرب درگیر شود.

یکی از مسایلی که فیلم به اون توجه کرده مسائل نژادی هست.

در خیابانهای پاریس، جوانی سفید پوست، Jean (الکساندر حمیدی) خوراکی‌اش را تمام می‌کند و پاکت خالی را به دامن فقیر رومانیایی کنار خیابان پرتاب می کند.

یک جوان سیاه پوست (Ona Lu Yenke)، که آداب را آشکارا از خانواده‌اش آموخته هست، Jean را صدا میزند و با تاکید از او می‌خواهد که از اون خانم فقیر عذر خواهی کند.

Jean بدون تعارف از این کار سرباز می‌زند.

این مشاجره به درگیری فیزیکی کشیده می‌شود و وقتی دو پلیس سفید پوست از راه می‌رسند، حدس می‌زنید اونها کدامیک را به عنوان فرد دردسرساز متهم می نمايند؟

Cannes 2009
Code Unknown سال قبل از نمایش تلویزیونی، در آمریکا، توانسته بود جایزه کن را نصیب خود کند.

جایزه‌ای مخصوص، از داوران جهانی.

افتخاری برای کارهای فرامذهبی که با زمینه‌های جهانی ارتباط بر برنامه می‌کند.

اما این، به این معنا نیست که فیلم نتیجه گرفته و موفق شده هست.

میشل هانکه نویسنده و کارگردان این فیلم، فیلمساز باهوش و مراقب و هوشیاری هست که اعتماد دارد که تماشاگرانش می‌توانند دو چیز را در کنار یکدیگر برنامه دهند.

متاسفانه، معمولا او مرموزانه عمل می کند و وقتی تماشاگران باید نسبت به مسائل معنوی و اخلاقی واکنش نشان دهند، هنوز در تلاشند تا بتوانند ارتباطی با فیلم پیدا نمايند.

باقی فیلم در تدارک اون هست که نشان دهد که اتفاقات سطح جامعه که در خیابانها روی می‌دهد چگونه میتواند زندگی امت را به هم بیامیزد.

که این مسئله شامل دوست پسر خانم بینوش هم می‌شود که عکاس جنگی هست و مشکل برادر کوچکتر او Jean بر زندگی‌اش تاثیر می‌گذارد.

برای شخصیت زن، صحنه دعوای Jean و جوان سیاه پوست لحظه‌ای گذرا بود که به سرعت از ذهن می‌پرید اما دیدن اون جوان دوباره و در رستوران باعث شد که زن مجددا به اون ماجرا فکر کند و گاهی ممکن هست که شخصیتی بدون اونکه بخواهد و یا بداند زندگی دیگران را تغییر دهد.
آقای هانکه دوست دارد با فرض واقعیات بازی کند و حقیقت در صحنه ای که خانم بینوش به عنوان بازیگر بازی می کند به شکل وحشتناکی نمایان هست بطوریکه احساس می کنیم که بخشی از بازی او به عنوان فیلم، قسمتی از واقعیت هست.

ضمنا، خوشبختانه سمبلیک بودن عنوان فیلم به اندازه کافی به مفهوم “خود را به جای دیگری گذاشتن” اشاره دارد.


نیویورک تایمز

7:

Cannes 2009
حرامزاده‌های بی آبرو مهمانان کن

رادیو وقته- آخرین ساخته کوئنتین تارانتینو فیلم‌ساز آمریکایی با نام «حرامزاده‌های بی‌آبرو» در بخش مسابقه جشنواره کن امسال به نمایش درمی‌آید.
در این فیلم که داستان اون مربوط به جنگ جهانی دوم هست برد پیت در نقش یک چترباز یهودی آمریکایی بازی می‌کند که برای مقابله با سربازان نازی در خاک فرانسه فرود می‌آید.

تارانتینو این فیلم را یک وسترن اسپاگتی با شمایل‌های جنگ جهانی دوم خوانده‌است.

در این فیلم دایان کروگر و مایکل فاسبیندر نیز در کنار برد پینت بازی می‌نمايند.
تارانتینو در سال ۱۹۹۴ با فیلم مشهور «پالپ فیکشن» نخل طلای جشنواره کن را از اون خود کرد.

وی در سال ۲۰۰۴ رئیس هیأت داوران این جشنواره بوده‌است و فیلم «کشتن بیل» او در بخش خارج از مسابقه به نمایش درآمد.

در سال ۲۰۰۷ نیز فیلم «ضدمرگ» تارانتینو در بخش مسابقه جشنواره کن شرکت داشت.
Cannes 2009

Cannes 2009

پ ن: عکسهای فوق، تصاویر تازه منتشر شده این فیلم هست.

8:

فستیوال کن افتتاح شد

شصت و دومین جشنواره فیلم کن روز چهارشنبه با اولین نمایش جهانی انیمیشن سینمایی “بالا” تولید هستودیو پیکسار آغاز شد و تماشاگران با عینک‌های سه‌بعدی این فیلم را دیدند.

خبرگزاری فرانسه فراخوان نمود بحران اقتصادی در سطح جهان که مدت‌هاست بسیاری از کشورها را درگیر خود کرده، روی این دوره جشنواره پرزرق و برق کن نیز تاثیر گذاشته هست.

با این حال مراسم فرش قرمز افتتاحیه دوره ۶۲ مثل همیشه پرشور و حال بود.

ایزابل هوپر بازیگر فرانسوی و رئیس هیئت داوران بخش مسابقه جشنواره در مراسم افتتاحیه فرمود: فیلمسازان به ما می‌گویند که چه هستیم و چه خواهیم شد.
هوپر و هشت داور دیگر روز ۲۴ مه (سوم خرداد) از میان ۲۰ فیلم حاضر در بخش مسابقه برنده جایزه نخل طلا را فراخوان می‌نمايند.

امسال تعدادی از فیلمسازان سرشناس از جمله پدر آلمودوار اسپانیایی، الیا سلیمان فیلمساز فلسطینی، پارک چان - ووک از کره جنوبی و لارس فن تریر دانمارکی در این بخش حضور دارند.

“لعنتی‌های بی‌آبرو” کوئنتین تارانتینو با بازی براد پیت به جرات مطرح‌ترین فیلم بخش مسابقه جشنواره کن ۲۰۰۹ هست که برای دریافت جایزه نخل طلایی رقابت می‌کند.

داستان این فیلم در جنگ جهانی دوم روی می‌دهد و درباره تعدادی سرباز آمریکایی یهودی هست که برای کشتن نازی‌ها کنار هم برنامه می‌گیرند.

اما تا پیش از جدی شدن قضیه این دوره جشنواره کن با فیلمی مفرح آغاز شد و برای اولین بار در تاریخ ۶۲ ساله برگزاری جشنواره، این رویداد هنری با نمایش یک کارتون کلید خورد.
تماشاگران حاضر در کاخ جشنواره با عینک‌های سه‌بعدی به تماشای انیمیشن “بالا” به کارگردانی پیت داکتر نشستند که داستان سفر پرماجرای یک بادکنک‌فروش سالخورده و یک پسربچه تپل هشت ساله به آمریکای جنوبی هست.
این پروژه ۱۵۰ میلیون دلاری که ساخت اون چهار سال طول کشید، در بخش خارج از مسابقه کن نمایش داده شد.

انتخاب”بالا” به عنوان فیلم افتتاحیه شصت و دومین جشنواره کن مهر تاییدی بر این مسئله هست که آینده به سینمای سه‌بعدی و دیجیتال تعلق دارد.

فهرست فیلمسازان حاضر در بخش مسابقه شامل تعدادی از نام‌های بزرگ و کارگردان‌های کمتر شناخته‌شده از تایوان، نیوزیلند و فیلیپین هست.

از اونگ لی برنده اسکار تا آلن رنه فرانسوی و نماد سینمای موج نو فرانسه، تعدادی از بزرگترین فیلمسازان دنیا امسال برای دریافت جایزه اصلی جشنواره کن رقابت می‌نمايند.

در میان اونها چهار نفر - تارانتینو، فن تریر، جین کمپیون و کن لوچ - پیش از این نخل طلایی را به خانه برده‌اند.

رقابت برای کسب این جایزه معتبر از پنجشنبه با نمایش درام Fish Tank به کارگردانی اوندرا آرنولد فیلمساز بریتانیایی و “تب بهار” لو یه از چین آغاز شد.

دیروز همچنین بخش نوعی نگاه جشنواره کن با نمایش “کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره” بهمن قبادی از ایران آغاز شد.

فیلم جدید قبادی که بر مبنای فیلمنامه‌ای از خودش ساخته شده یکی از ۲۰ فیلم این بخش هست.

حامد بهداد، نگار شقاقی و اشکان کوشانفر در “کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره” نقش‌آفرینی می‌نمايند و داستان درباره دختر و پسری جوان هست که پس از آزادی از زندان می‌کوشند یک گروه موسیقی تشکیل بدهند و …
پائولو سورنتینو کارگردان و فیلمنامه‌نویس ایتالیایی ریاست هیئت داوران بخش نوعی نگاه را به عهده دارد.

او پارسال برای فیلم طنزآمیز “ستاره” برنده جایزه هیئت داوران کن شد.

حضور ستاره‌ها و پرستیژ جشنواره ـ که به فرموده برگزارنمايندگان اون پس از بازی‌های المپیک بزرگترین رویداد رسانه‌ای در سطح جهان هست ـ باعث شده بحران اقتصاد جهانی تاثیر کمتری روی این رویداد هنری بگذارد.
با این حال به فرموده آگهی‌دهنده‌ها و دست‌اندرکاران جشنواره، امسال همه کمربندها را محکم بسته‌اند و دیگر مثل سال‌های قبل از مهمانی‌های مجلل و رویدادهای جنبی پرهزینه خبری نیست.
عکس های افتتاحیه کن

عکس های فرش قرمز جشنواره کن ۲۰۰۸
جینا بالیبار
Cannes 2009
ناتالی پورتمن
Cannes 2009
تیم داوران امسال به رهبری شان پن
Cannes 2009
یوشینو کیمورو و دنی گلوار
Cannes 2009
یوسوکو یوسیمو و فرناندو میرالس
Cannes 2009
گارسیا برنال و جولیان مور
Cannes 2009
دنی گلوار و گول گارسیا
Cannes 2009
الیسا براگا و دون مگ گلر
Cannes 2009
هیئت داوران امسال

9:

عکسهای بهمن قبادی و نگار شقاقی و اشکان کوشا نژاد بر فرش قرمز کن

Cannes 2009
Cannes 2009
Cannes 2009
Cannes 2009
Cannes 2009
Cannes 2009
Cannes 2009

10:

یک پیامبر فرانسوی، تحسین همگان را برانگیخت

فیلم فرانسوی «یک پیامبر» به کارگردانی «ژاک اودیارد»، که روز گذشته در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد، تحسین همگان را برانگیخت.

به نقل از خبرگزاری رویترز، «ژاک اودیارد»، کارگردان مطرح فرانسوی که با فیلم رئال «یک پیامبر» در این دوره از رقابت‌های سینمایی کن حضور یافته هست، روز گذشته در پی نمایش این فیلم مورد تحسین برگزارنمايندگان و تماشاچیان این جشنواره برنامه گرفت.

فیلم «یک پیامبر» داستان یک زندانی جوان هست که به مرور و با تلاش فراوان می‌تواند در سیستم کسالت‌بار و خفقان آور زندان فرانسه، تفکری آزادمنشانه را حاکم کند.
«آودیارد» در کنفرانس مطبوعاتی این فیلم فرمود: هدف من از ساخت این فیلم نه ساخت یک مستند اجتماعی و یا حمله به سیستم زندان‌ها که تنها ساخت یک تریلر بوده هست.
وی اضافه کرد: اونچه توجه مرا به این موضوع جلب کرد، این بود که زندان در واقع هستعاره‌ از جامعه‌ای هست که در اون زندگی می‌کنیم.
به نقل رویترز، «یک پیامبر»، تنها نماینده امسال سینمای فرانسه در بخش مسابقه جشنواره کن و داستان جوان ۱۹ ساله بی‌سواد و بی‌خانمان مسلمان با نام «مالک» هست که پس از مدتی که از زندانی بودنش در یکی از زندان‌های فرانسه می‌گذرد، کنترل فضای خفقان‌آور اونجا را به عهده می‌گیرد.
به نقل این خبرگزاری، اگرچه «آودیارد» در فرمود‌وگوی مطبوعاتی خود مدعی شده که به هیچ وجه قصد ارائه یک تحلیل فرهنگی اجتماعی را نداشته ولی این فیلم منعکس نماينده چندین موضوع مختلف مطرح در جامعه فرانسه از جمله رفتار خشونت‌آمیز با مهاجران مسلمان این کشور هست.

11:

ارزان‌ترين فيلم حاضر در كن: فقط ۷۰ دلار :
===========================

يك فيلمساز آماتور انگليسي با صرف تنها ۷۰ دلار فيلمي ساخته هست كه در جشنواره فيلم «كن» در فرانسه مورد توجه بسياري از كمپاني‌هاي بزرگ برنامه گرفته هست.

به نقل شبكه خبري سي‌ان‌ان، كارگردان فيلم «كالين» يك جوان سي ساله انگليسي به نام «مارك پرايس» هست كه شب‌ها تلفنچي يك شركت تاكسي‌راني در لندن بوده و روزها به فيلمش پرداخته هست.ايشان براي ساختن اين فيلم با موضوع «زامبي‌ها» (مردگان زنده) تنها ۷۰ دلار هزينه كرده هست.هم اكنون دلالان ژاپني در «كن» در حال مذاكره براي خريد حق پخش اين فيلم هستند.

فيلم «كالين» توجه چندين كمپاني بزرگ آمريكايي را نيز به خود جلب كرده هست.

سي‌ان‌ان مي‌نايشانسد كه موفقيت غيرقابل پيش‌بيني اين فيلم دست‌اندركاران «كالين» را غافل‌گير كرده هست.

در نقل سي‌ان‌ان همينطور به نقل از «هلن گريز» از مسئولان شركت «لفت‌فيلمز» كه به كارگردان آماتور فيلم «كالين» براي حضور در فستيوال كن كمك كرده، آمده هست، نمايندگان كمپاني‌هاي بزرگ آمريكايي و از جمله چندين هستوديايشان فيلم‌سازي هاليوود براي خريد اين فيلم ابراز علاقه كرده‌اند.

خانم گريز مي‌گايشاند كه معمولاً وقتي از فيلم‌هاي با هزينه كم سخن در ميان هست، همه به چند صد هزار دلار هزينه فكر مي‌كنند، از اين رو كاري كه «مارك پرايس» انجام داده همگان را شفرمود‌زده كرده هست.

«مارك پرايس» كه خود از طرفداران فيلم‌هاي «زامبي» هست، از طريق شبكه‌هاي اجتماعي در اينترنت مانند «فيس‌بوك» ديگران را در جريان هدف خود براي ساخت فيلمي ارزان‌قيمت درباره «زامبي‌ها» برنامه داده بود.

او سرانجام با كمك دوستان خود و نيز داوطلباني كه مي‌خواستند در نقش «زامبي» ظاهر شوند، فيلم خود را با صرف حدود ۷۰ دلار اون هم براي خريد چند نوار ايشاندئايشاني، چاي و قهوه در طول هجده ماه ساخت.

آقاي «پرايس» به سي‌ان‌ان فرموده هست اميدوار هست با فروش اين فيلم سرمايه كافي براي ساخت فيلم‌هاي بعدي‌اش به دست آورد.

او مي‌گايشاند، تنها براي اين به فكر ساخت فيلم بدون هزينه «كالين» افتاده بود كه مي‌دانست او و دوستانش هيچ گاه نمي‌توانند پول كافي براي ساختن فيلمي هرچند ارزان درباره «زامبي‌ها» را تامين كنند.


-----------------------------------------------
پ.ن: دید یدکه فیلم ساختن اینقدرها هم سخت و پر خرج نیست !پس دست بکار شید !

12:

فراخوان اسامی برندگان جوایز جشنواره كن 2009 : اهدای نخل طلا به میشائیل هانكه برای «نوار سفید»به نقل خبرگزاری فرانسه دقایقی پیش اصلی ترین جوایز شصت و دومین دوره جشنواره كن اهدا شد و فیلم «نوار سفید» (DAS WEISSE BAND (THE WHITE RIBBON)) ساخته میشائیل هانكه كه داستان اون در یك دهكده در شمال آلمان و در وقت جنگ جهانی اول رخ می دهد برنده جایزه اصلی یعنی نخل طلا ( Palme d'Or 2009 )شد.

اسامی سایر برندگان به این شرح هست:

جایزه بزرگ هیئت داوران : ژاك اودیار برای «پیامبر»

بهترین كارگردان : بریلیانت مندوزا برای «كیناتای»

بهترین فیلمنامه: لو یه برای «تب بهار»

بهترین بازیگر زن : شارلوت گینزبورگ برای «ضد مسیح»

بهترین بازیگر مرد: كریستف والتز برای «حرامزاده های بی آبرو»

جایزه ویژه هیئت داوران برای دستاورد هنری: آلن رنه برای «علفهای هرز»
جایزه‌ ویژه‌ی هیات‌داوران نوعی نگاه كن به بهمن قبادی رسیدفیلم «كسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره» به كارگردانی بهمن قبادی كه به‌عنوان فیلم افتتاحیه این بخش به نمایش درآمد، جایزه‌ ویژه هیات‌داوران بخش نوعی نگاه به ریاست پائولو سورنتینو را دریافت كرد.

در این فیلم‌ نگار شقاقی، حامد بهداد، اشكان كوشان‌فر و بابك میرزاخانی به ایفای نقش می‌پردازند.به نقل فرانس‌پرس، جایزه‌ اول این بخش به فیلم «دندان سگ» از یونان ساخته‌ یورگوس لانتیموس تعلق گرفت.

این فیلم كه دومین ساخته‌ این كارگردان یونانی‌ هست، داستان زوج جوانی هست كه سه كودك خود را از ورود به دنیای خارج از روستا محروم می‌كنند.هم‌چنین جایزه‌ هیات‌داوران به فیلم «صفت پلیس» از رمانی ساخته كورنلیو پورومبوی تعلق گرفت.

امسال 20 فیلم در بخش نوعی نگاه جشنواره‌ كن حضور داشتند.

برگزیدگان بخش دو هفته كارگردانان كنفیلمی ‌از كانادا موفق به كسب جوایز برتر بخش دو هفته كارگردانان جشنواره‌ كن شد.چهل‌ویكمین دوره‌ی بخش دو هفته كارگردانان جشنواره كن درحالی به پایان رسید كه سه جایزه از مجموع چهار جایزه این بخش به فیلمی از كانادا رسید.فیلم «من مادرم را كشتم» ساخته خاویر دولان از كانادا سه جایزه سینمای هنری،‌ جایزه نبوغ چشم‌گیر و جایزه SACD را به‌دست آورد.

«من مادرم را كشتم» یكی از بحث‌برانگیزترین فیلم‌های حاضر در بخش دو هفته كارگردانان جشنواره‌ كن بود كه كارگردانی،‌ نگارش فیلم‌نامه و تهیه‌كنندگی اون را دولان 20 ساله برعهده داشت.به نقل ورایتی، همچنین جایزه‌ پرمخاطب‌ترین فیلم بخش دو هفته كارگردانان به «مونت‌پارناسی» از فرانسه ساخته میشل هرس تعلق گرفت.


76 out of 100 based on 21 user ratings 996 reviews