ژنتیک و بیوتکنولوژی


ژنتیک و بیوتکنولوژیژنتیک و بیوتکنولوژی
با سلام

از علاقه مندان دانش ژنتیک و بیوتکنولوژی دعوت می شود با ارائه مطالب و خواندنی در این دو رشته ، به ارتقای سطح علمی این تالار و مباحث آن یاری رسانند .دیپلم راحت

1:

ژن هايي که فرمان مرگ مي دهد

هر موجود زنده ، دستگاه پيچيده اي هست متشکل از واحدهاي دقيقي که با نظمي عجيب در کنار هم کار مي نمايند.


اولین رایانه سه بعدی، بدون نیازی به عینک مخصوص
همه نظم و پيچيدگي و عملکرد دقيق اين ماشين زيستي تحت کنترل دستگاه هاي بسيار کوچکتري هست که ژن نام دارند.


موشک کروز رعد

ژن ها را مي توان ماشين هايي نانومتري به حساب آورد که در هسته سلول هاي موجود زنده به سر مي برند و همچون معلمي دقيق دستورات لازم را به سلول هاي بدن ديکته مي نمايند.
دکتر محمدمهدي يعقوبي اولين فارغ التحصيل دکتراي ژنتيک در ايران عملکرد 27ژن را در وقت تمايز سلول هاي بنيادي بررسي کرده و به نتايج قابل توجهي دست يافته هست.
سلولهاي بنيادي ، سلولهايي اند که در بدن جنين ، در نهايت به سلولهاي بافت و اندامهاي مختلف تبديل مي شوند.


موشک پدافندی mim-3
اين سلولها، برخلاف سلولهاي معمولي که با تقسيم شدن ، سلولهاي مشابه خود را به وجود مي آورند، مي توانند به هريک از انواع سلول در بدن موجود زنده تبديل مي شوند و همين موضوع موجب پيدايش بافتها و اندامهاي مختلف جنين مي شود.


تانک لئوپارد
سلولهاي بنيادي به 2نوع سلولهاي بنيادي جنيني و سلولهاي بنيادي بالغ تقسيم مي شوند.
نوع اول سلولهاي بنيادي از جنين به دست مي آيند.


نخستین کروز( معرفی موشک کروز mgm-1)
يک جنين 3تا 5روزه بلاستوسيست ناميده مي شود و حاايشان سلولهاي بنيادي هست که بشدت در حال تکثيرند تا اندامها و بافتهاي مختلف جنين را به وجود آورند.


موشك بهينه سازي شده 'هاگ' با موفقيت كامل شليك شد
نوع دوم سلولهاي بنيادي در بدن انسان بالغ وجود دارند.
اين سلولها در بافتها و اندام هايي نظير قلب ، مغز، مغز هستخوان و ريه ها وجود دارند و مخصوص ترميمند.


دیپلم راحت ...
سلولهاي بنيادي بالغ هم اين قابليت را دارند که در واقعيات مناسب به سلولهاي مختلف متمايز شوند.سلول هاي مغز هستخوان
در گذشته تصور دانشمندان بر اين بود که سلولهاي بنيادي هر بافت فقط به خودش متمايز مي شود، در حالي که ثابت شده هست سلولهاي بنيادي مغز هستخوان که به طور طبيعي سلولهاي خوني را مي سازند، در واقعيات مناسب قابليت تبديل به هر بافتي را دارند.
به دست آوردن اين سلولها کار چندان پيچيده اي نيست و نياز به جراحي خاصي ندارد و مي توان اون را با سرنگ از هستخوان ران بيرون کشيد.
يک ايشانژگي مهم سلولهاي بنيادي مغز هستخوان نسبت به نوع جنيني اين هست که از خود فرد گرفته مي شوند؛ بنابراين ، پس از پيوند اصطلاحا پس زده نمي شوند چون کاملا با بافتهاي سالم بدن بيمار هماهنگي دارند.
علاوه بر اين سلولهاي بنيادي جنيني ممکن هست سپس پيوند توموري شوند و مشکلات تازه اي را براي بيمار به وجود آورند در حالي که تا به حال گزارشي از توموري شدن سلولهاي بنيادي مغز هستخوان به دست نيامده هست.
مشکل ديگر هستفاده از سلولهاي بنيادي جنيني ، بحث اخلاقي اونهاست که همواره در جوامع بشري مطرح بوده هست.

کشف عملکرد 2ژن توسط محقق ايراني
در تمايز سلولهاي بنيادي به سلولهاي بافتهاي مختلف مشکلات زيادي وجود دارد به طور مثال مطالعات نشان داده هست که وقتي سلول بنيادي را به سمت سلول عصبي تمايز مي دهند دچار مرگ مي شوند، چون سلولهاي عصبي براي زنده ماندن به عواملي نياز دارند که در واقعيات آزمايشگاه نيست.
با توجه به اين که همه فعاليت هاي سلول تحت کنترل ژنهاست ، بنابراين با بررسي نقش ژنها در تمايز شايد بتوان بر اين مشکلات غلبه کرد.
دکتر محمد مهدي يعقوبي اولين دانش آموخته دوره دکتراي ژنتيک در ايران که بتازگي از دانشگاه تربيت مدرس فارغ التحصيل شده هست ، در پايان نامه دکتراي خود به بررسي عملکرد ژنهاي مختلف در وقت تمايز سلولهاي بنيادي به سلولهاي عصبي پرداخت و به نتايج قابل توجهي دست يافته هست که اين نتايج در قالب دو مقاله در امريکا به چاپ رسيده و نيز در جشنواره بين المللي رايشانان رتبه اول را کسب کرده هست.
تمايز سلولهاي بنيادي در آزمايشگاه به وسيله مواد بيولوژيکي و فاکتورهاي رشد که در بدن موجود زنده هم همان کار را انجام مي دهند صورت مي گيرد.

اين مواد اصطلاحا القانماينده هاي تمايز ند و وقت تمايز به نوع اين موانع و نيز روش مورد هستفاده بستگي دارد.
بررسي فعاليت ژنها يا به اصطلاح مطالعه بيان ژنها به وسيله بررسي و شناسايي پروتئين هاي ايجاد شده انجام مي شود؛ زيرا هر ژن وقتي بيان مي شود يک رو نوشت از اون در سلول ايجاد مي شود که اون رونوشت به پروتئين تبديل مي شد، در واقع فعال شدن ژن به معني ساخته شدن رونوشت هست.
ژن عامل مرگ ، پروتئيني را سپس ترجمه توليد مي نمايد که در نهايت منجر به مرگ سلول مي شود؛ زيرا هر پروتئين ، پروتئين ديگري را فعال مي نمايد.

اميدهايي براي آينده
دانشمندان در تلاشند از تمايز سلولهاي بنيادي به سلولهاي عصبي و پيوند اون به عضو آسيب ديده براي درمان بيماري هايي نظير پارکينسون ، آلزايمر، سکته مغزي يا ضايعات نخاعي هستفاده کنيد؛ ولي در اکثر تلاشهايي که تا به حال شده هست ، پيوند سلول عصبي با بهبود موقت همراه بوده هست که علت اون مي تواند مرگ سلولهاي عصبي باشد.
يکي از مشکل ترين جراحي هاي ترميم مربوط به بيماران قطع نخاعي هست ، زيرا در نخاع بيش از 20ميليون رشته عصبي وجود دارد که اگر آسيب ببينند، پيوند اونها تقريبا غيرممکن هست.
علاوه بر اين ، سپس قطع نخاع احتمال بروز آسيبهاي ثانايشانه هم وجود دارد که يکي از اونها مرگ سلولي هست ؛ يعني به مرور وقت در محل ضايعه سلولها مي ميرند و حفره ايجاد مي شود يا ممکن هست انحراف ستون فقرات داشته باشيم.

مرگ سلولي گاهي مفيد هست
مرگ سلول هميشه اتفاق مي افتد و فقط مخصوص واقعيات آزمايشگاه نيست ؛ يعني در بدن موجود زنده هم ژنهاي القانماينده مرگ براي مرگ سلول فعال مي شوند و اين مرگ سلولي گاهي مفيد و لازم هست.
به طور مثال در سلولهاي سرطاني ژنهاي مهارنماينده مرگ بيش از اندازه فعال مي شوند و جلايشان مرگ سلولهاي سرطاني را مي گيرند.

بنفشه رحماني


59 out of 100 based on 34 user ratings 109 reviews