دیدگاه مردم عادی به فناوری‌ نانو در حوزه مواد غذایی
صفحه اصلي

دیدگاه مردم عادی به فناوری‌ نانو در حوزه مواد غذاییدیدگاه مردم عادی به فناوری‌ نانو در حوزه مواد غذایی
نتایج پژوهش‌های محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی و دانشگاه مینه سوتا نشان می‌دهد که مردم آمریکا علاقه‌مند استفاده از برچسب‌های مبتنی بر فناوری‌ نانو در محصولات غذایی هستند؛ خواه این برچسب‌ها روی مواد غذایی باشد خواه روی بسته‌بندی آنها.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، برای سیاست‌گذاری صحیح در حوزه استفاده از فناوری‌ نانو در بخش مواد غذایی، لازم است نظر مردم در این ‌باره پرسیده شود. برای این کار محققان اقدام به نظرسنجی کردند. این تحقیقات نشان می‌دهد که برخی از مردم حاضر هستند پول بیشتری پرداخت کنند تا این برچسب‌ها روی مواد غذایی درج شود.

جنیفر کوزما نویسنده مقاله‌ای در این باره می‌گوید: ما می‌خواستیم بدانیم که آیا مردم می‌خواهند برچسب‌های مبتنی بر فناوری‌ نانو روی مواد غذایی درج شود یا خیر. این تحقیقات اولین مطالعه در این‌ باره در ایالات متحده آمریکا بود که دقیقا به موضوع نظر و نگاه مردم عادی در رابطه با فناوری‌ نانو در حوزه مواد غذایی می‌پرداخت.

به نوشته سایت نانو، این مطالعه روی شش گروه از مردم انجام شد: سه گروه در مینه‌سوتا و سه گروه دیگر در کارولینای شمالی. برای انجام این پژوهش در ابتدا اطلاعات پایه درباره فناوری‌ نانو و کاربردهای آن در محصولات غذایی به مردم داده شد. سپس از آنها یک سری سوالاتی پرسیده شد که به این موضوع می‌پرداخت که «آیا مایل هستید روی مواد غذایی برچسب‌های مبتنی بر فناوری‌ نانو درج شود». در طول یک هفته بعد از این مصاحبه، پرسشنامه‌های آماری برای آنها ارسال شد.

نتایج این تحقیق نشان داد که مردم از افزوده شدن برچسب‌های مبتنی بر فناوری‌ نانو روی خود مواد غذایی نیز استقبال می‌کنند. در مرحله اول تنها پرسش‌هایی درباره الصاق برچسب روی بسته‌بندی مواد غذایی مطرح شده بود اما در پرسشنامه، درباره نصب روی خود مواد غذایی سوال شده بود.

جنیفر کوزما می‌گوید: مردم خواهان استفاده از این فناوری در حوزه مواد غذایی هستند، اما از سوی دیگر آنها مایل‌ هستند تا اطلاعات علمی بیشتری درباره خطرات استفاده از برچسب‌های مبتنی بر فناوری‌ نانو در مواد غذایی در اختیار داشته باشند.

این تحقیقات همچنین نشان داد که 60 درصد از شرکت‌کنندگان در این پژوهش حاضرند 5 تا 25 درصد پول بیشتر برای محصولات دارای برچسب پرداخت کنند.

نتایج این پژوهش در قالب مقاله‌ای تحت عنوان Hungry for Information: Public Attitudes Toward Food Nanotechnology and Labeling,” در نشریه Review of Policy Research منتشر شده است.دیدگاه مردم عادی به فناوری‌ نانو در حوزه مواد غذایی58 out of 100 based on 53 user ratings 768 reviews