نوروز در اسلام


نوروز در اسلامنوروز در اسلام

هموقت‌ با ظهور اسلام،‌ بسیاری‌ از سنن‌ غلط‌ همانند آتش‌ پرستی‌ و منع‌ دفن‌ مردگان‌ از بین‌ رفت‌ ولی‌ نوروز به‌ عنوان‌ یك‌ جشن‌ ملی‌ باقی‌ ماند.
حتی‌ پیشوایان‌ دینی‌ اون‌ را حیاتی‌ دوباره‌ بخشیدند و اون را به‌ دعا و نیایش‌ آراستند.
دكتر شریعتی‌ در این‌ باره‌ می‌گوید: اسلام، نوروز را جلای‌ بیشتری‌ داد، شیرازه‌ بست‌ و اون‌ را با پشتوانه ‌ای‌ هستوار از خطر زوال‌ در دوران‌ مسلمانی‌ ایرانیان‌ مصون‌ داشت...
نوروز كه‌ با جان‌ ملیت‌ زنده‌ بود، روح‌ مذهب‌ نیز گرفت..

چون‌ نوروز شد، غسل‌ كن‌ و پاكیزه ‌ترین‌ جامه‌های‌ خود را خوشبو گردان‌ و در اون‌ روز ، روزه‌ بدار و چون‌ از نماز پیشین‌ فارغ‌ شدی، چهار ركعت‌ نماز بگزار و سپس نماز، سجده‌ شكر به‌ جای‌ آور.

معلی ‌بن‌ خنیس‌ می‌گوید: در نوروز بر امام‌ صادق(ع) وارد شدم، فرمود: این‌ روز را می‌ شناسی؟ عرض‌ كردم‌ قربانت‌ گردم‌ این‌ روزی‌ هست‌ كه‌ عجم‌ اون‌ را بزرگ‌ می ‌شمرند و به‌ یكدیگر هدیه‌ می‌ دهند..
حضرت‌ فرمودند: قسم‌ به‌ بیت‌ عقیق‌ كه‌ در مكه‌ هست، این‌ نیست‌ مگر به‌ جهت‌ امری‌ قدیم‌ كه‌ برای‌ تو تفسیر می ‌كنم...
نوروز روزی‌ هست‌ كه‌ خداوند از انسان ها پیمان‌ گرفت‌ كه‌ بندگی‌ او را گردن‌ گذارند و به‌ پیامبرانش‌ ایمان‌ آورند و دستورهای‌ اونان‌ را بپذیرند.
اون‌ نخستین‌ روزی‌ هست‌ كه‌ خورشید بتابید و بادهای‌ باردهنده‌ وزیدن‌ گرفت‌ و گیاهان‌ روییدن‌ گرفتند.
اون‌ روزی‌ هست‌ كه‌ فرشته‌ وحی‌ بر پیامبر(ص) نازل‌ گردید و ابراهیم‌ خلیل(ع) بتها را درهم‌ شكست.
روزی‌ هست‌ كه‌ امام‌ علی(ع) بت های‌ روی‌ خانه‌ كعبه‌ را به‌ زیر افكند و همچنین‌ كشتی‌ نوح‌ پس‌ از طوفان‌ بر كوه‌ جودی‌ برنامه گرفت‌ و اون‌ روزی‌ هست‌ كه‌ قائم‌ ما در اون‌ روز ظهور خواهد كرد.

و باز معلی ‌بن‌ خنیس‌ از قول‌ امام‌ صادق (ع) نقل‌ می ‌كند كه‌ همانا نوروز روزی‌ هست‌ كه‌ پیامبر(ص) عهد و پیمان ها را برای‌ امیرالمومنین(ع) گرفت‌ و اون‌ روزی‌ هست‌ كه‌ حضرت‌ بر اهل‌ نهروان‌ پیروز شد.

در مفاتیح‌ الجنان‌ از قول‌ امام‌ صادق (ع) آمده‌ هست: چون‌ نوروز شد، غسل‌ كن‌ و پاكیزه ‌ترین‌ جامه‌های‌ خود را خوشبو گردان‌ و در اون‌ روز، روزه‌ بدار و چون‌ از نماز پیشین‌ فارغ‌ شدی، چهار ركعت‌ نماز بگزار و سپس نماز، سجده‌ شكر به‌ جای‌ آور....آمده‌ هست‌ كه‌ در هنگام‌ تحویل‌ سال‌ این‌ دعا را بسیار بخوانند: یا مقلب‌القلوب‌ و الابصار یا مدبراللیل‌ و النهار یا محول ‌الحول‌ و الاحوال، حول‌ حالنا الی‌ احسن ‌الحال.ما این‌ دعا را با كلامی‌ نغز از زبان‌ مولای‌ متقیان‌ امام‌ علی (ع) می ‌آراییم، اونجا كه‌ می‌ فرمایند: .[خدایا] با بهاری‌ پر ابر و ابری‌ پر باران، آب‌ رحمت‌ خویش‌ را بر خاك‌ خشك‌ ما و بر گیاهان‌ پر بركتت‌ فرو ریز، تا به‌ باران‌ درشت‌ و بسیار اون، ابر مرده، زنده‌ و خاك‌ خشك‌، خرم‌ و سبز گردد.آمین‌

گودرز نجفی

لینک ها

 مفهوم عید در فرهنگ اسلامی 

 هفت سین قراون مجید 

 عدد هفت در ملل مختلف 

 درس هایی که از بهار می توان گرفت 

فروش کتاب های « تاریخی » و « متفرقه » در فروشگاه اینترنتی تبیان


نظرات کاربران

66 out of 100 based on 31 user ratings 506 reviews