نامرئي كردن اجسام!


نامرئي كردن اجسام!نامرئي كردن اجسام!


يك محقق ايراني در دانشگاه پنسيلوانيا به كمك يكي از همكارانش ، نشان داده است كه مي توان با استفاده از پرتوهاي پلاسمايي اجسام را نامريي كرد.

ايده نامريي كردن اجسام تا چندي پيش تنها در سطح داستانهاي تخيلي علمي نظير «مرد نامريي» ، «چ جي ولز» مطرح بود اما «نادر انقطاع» و «آندرآ آلو» از دانشگاه پنسيلوانيا شيوه اي را پيشنهاد كرده اند كه با استفاده از آن مي توان با فناوريهاي موجود، اجسام را تا حد زيادي غير قابل رويت ساخت .

به اعتقاد فيزيكدان اين روش كاربردهاي متعددي در فناوري هاي نظامي مربوط به مخفي كردن و استتار اجسام خواهد داشت . در گذشته گروههايي از فيزيكدانان كوشيده بودند با روش موسوم به «روش آفتاب پرست» به استتار اشيا و اجسام دست يابند.

محققان دانشگاه توكيو نيز بر روي نوعي پارچه تحقيق مي كنند كه بر همين مبنا عمل استتار را انجام مي دهد: در داخل اين پارچه دانه هايي نظير رشته تسبيح كار گذارده شده كه مي تواند صحنه اي را كه برروي آن تابانده مي شود منعكس سازد و جسمي را كه اين پارچه بر آن پوشانده شده نظير بدن آفتاب پرست به رنگ محيط درآورد و به اين ترتيب آن را نامريي سازد.

محقق ايراني و همكارش با انجام محاسباتي نشان داده اند اجسام كروي يا استوانه اي كه با اين قبيل سپرها پوشيده شوند، عملا نور بسيار كمي از خود بازمي تابند. در عمل زماني كه اين اجسام در معرض نور مريي برنامه داده مي شوند، نوري كه از آنها به چشم مي رسد آنقدر اندك است كه عملا ديده نمي شوند.

يك محدوديت اين فناوري آن است كه هر سپر مخصوص تنها براي يك طول موج خاص كار مي كند و به عنوان مثال جسمي كه در زير نور قرمز غيرقابل رويت شده اگر تحت پرتوهاي به رنگ سبز يا آبي برنامه گيرد قابل مشاهده خواهد بود. نكته ديگر آنكه سپر نامريي كننده زماني عمل مي كند كه طول موج با تابيده شده نزديك ابعاد خود جسم باشد. به اين ترتيب در مورد نور مريي، از اين سپر تنها براي مخفي كردن اجسام ميكروسكوپي مي توان استفاده به عمل آورد. اجسام بزرگتر تنها هنگامي از ديد پنهان مي شوند كه پرتوهاي با طول موج بلندتر به آنها تابيده شود. بنابراين با اين فناوري نمي توان افراد يا خودروها را نامريي كرد.

اما انقطاع معتقد است كه از اين فناوري مي توان در زمينه هاي ديگر نظير توليد موادي كه از برق زدن و درخشش اجسام جلوگيري مي كنند استفاده به عمل آورد. اين سپرها همچنين مي توانند مانع از تاثير نامطلوب نوري شوند كه از اجسام ريز پراكنده مي شود و به اين ترتيب مي توانند بازده ميكروسكوپها را افزايش دهند. يك كاربرد ديگر اين روش نامريي كردن ماهواره ها در فضا است.

منبع:
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیددرخواست - مقاله فارسی درمورد تعریف موزه ، تاریخچه استانداردهای معماری، فضاهای موزه

1:

ممنون جالب بود
الان جايي كاربرد داره؟


»» دانلود فیلم های مستند از معماری و پروژه های عمرانی حیرت انگیز

2:

ممنون
اینا باعث شده که یکم تحقیق روش رو زیادتر بکنن


اختراعات جدید

3:

من در همین انجمن خوندم که فرموده بودند دانشمندان اسراییلی ! کشف کردند ..


کتاب Iranian Seismic Provision Edit
انرژیشو از سیاه چاله ها میگیره
یه هم چین چیزایی


درخواست عكس و مطلب درباره مسجد عتيق شيراز

4:

ممنون ! جالب بود ولی کاربردش کجاست!


درخواست یک مقاله برای آموزش استفاده از انرژی خورشیدی

5:

نامرئي كردن اشياء توسط مدارات الكترونيكي
[پیوست به پست 1]

مجله علمي «Scientific American»، پرفسور نادر انقطاع، هستاد ايراني دانشگاه «پنسيلوانيا» را به عنوان يكي از 50 شخصيت برجسته در حوزه علوم، اقتصاد و فن آوري سال معرفي كرد.

به نقل خبرنگار «علمي» پايگاه خبري دانشجايشانان ايران(ايسنا)، پرفسور نادر انقطاع از دانشگاه پنسيلوانيا و همكاران ايشان، شيوه اي را پيشنهاد كرده اند كه با هستفاده از اون مي توان با فن آوري هاي موجود، اجسام را تا حد زيادي غير قابل رايشانت كرد.


بهينه سازی اختلاط بتن با استفاده از روشهای طراحی آماری
اين يافته مي تواند ايده نامريي كردن اشياء را كه تا چندي پيش تنها در سطح داستان هاي تخيلي علمي مطرح بود تا حد زيادي عملي كند.

به اعتقاد فيزيكدانان اين روش كاربردهاي متعددي در پنهان كردن و هستتار اجسام خواهد داشت.

از اين فن آوري همينطور مي توان در زمينه هاي ديگر نظير توليد موادي كه از برق زدن و درخشش اجسام جلوگيري مي كنند هستفاده كرد.


معماری ونیز
يك كاربرد ديگر اين روش نامريي كردن ماهواره ها در فضا هست

پرفسور انقطاع و همكارانش به اين منظور يك مجموعه هستاندارد شده از ذرات پلاسمايي هم سنخ با رزيستورها، خازن ها و سيم پيچ هاي القايي ارايه كرده اند كه به مهندسان امكان مي دهد مدارهايي را به جاي برق با هستفاده از نور بسازند.

اين مجموعه شامل يك عايق الكتريكي هست كه بين دو رسانا پيچيده شده يك خازن الكتريكي ايجاد مي كند و با برنامه دادن يك ماده غير پلاسمايي (مانند يك مهره شيشه يي در ابعاد نانومتري) در برابر پرتو نور يك خازن نوري ايجاد مي كند.

يك ماده پلاسمايي به عنوان يك سيم پيچ القايي عمل مي كند.

اين لوازم به مهندسان امكان مي دهد كه مدارهاي نوري شبيه به مدارهاي الكتريكي ايجاد كنند به اين ترتيب جرياني كه در اطراف مدار جاري هست، حركت بار الكتريكي نيست بلكه نوسانات در ميدان الكتريكي با نور در ارتباط هست.

دكتر انقطاع كه هستاد رشته مهندسي برق و سيستم ها و مهندسي زيستي در دانشگاه «پنسيلوانيا» هست، متولد شهرستان تهران هست و تحصيلات كارشناسي خود را در سال 1356 با رتبه اول در رشته مهندسي برق از دانشكده فني دانشگاه شهرستان تهران به پايان برده و دوره هاي كارشناسي ارشد و دكتري را نيز در همين رشته ( با مطالعات بيشتر در فيزيك) در موسسه فن آوري كاليفرنيا پشت سرگذاشته هست.

ايشان پس از يك سال فعاليت به عنوان يك عضو تحقيقاتي دكتري در موسسه فن آوري كاليفرنيا و چهار سال فعاليت به عنوان دانشمند تحقيقاتي ارشد در موسسه علوم كامان به هيات علمي دانشگاه پنسيلوانيا ملحق شده و به درجات بالاتر رسيده هست.

به نقل ايسنا، دكتر انقطاع به عنوان عضو IEEE و انجمن نور آمريكا، جوايز گوناگوني را براي تحقيقات و فعاليت هاي آموزشي دريافت كرده هست.

اين دانشگر برجسته ايراني بيش از 300 مقاله در مجلات و كنفرانس هاي علمي ارائه كرده و تاليفات و آثار علمي ديگري نيز دارد‏؛ همينطور جلسات ايشانژه متعددي در سمپوزيوم ها و كنفرانس هاي بين المللي ترتيب داده و رياست كرده هست و در برخي مجلات نيز به عنوان دبير و كمك دبير ميهمان فعاليت كرده هست.


منبع:
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

6:

خسته نباشيد جدا
ببخشيد ها خيلي خيلي ببخشيد
در دي ماه سال گذشته در شماره 519 مجله وزين دانشمند به نقل از بي بي سي فوكوس فناوري كاملي كه دانشمندان ميتوانند در اون با هستفاده از پاد ماده امواج نور را دور ماده خم كنند و در نتيجه جسم ديده نميشود انشالله اين مقاله را كلا اسكن و اينجا ميزارم متاسفانه الان وقتشو ندارم ببخشيد

7:

خواهش میکنم

منتظر اطلاعات به روزتون هستیم

8:

فيزيكدانان راه نامرئی کردن را کشف کردند


“الگ گادومسکی” دانشمند روسی و پروفسور بخش ذرات بنیادی و الکترونیک نوری دانشگاه دولتی اولیانوفسک به نوعی ایده ایجاد “کلاه- نامرئی نماينده” را به نام خود ثبت کرده هست.

البته فعلا فقط اشیاء ساکن را می توان از نظرها ناپدید کرد.

مرکز روابط عمومی دانشگاه دولتی اولیانوفسک اطلاع داد که فرکانس تابش در حین حرکت تغییر می کند و حفظ اثر نامرئی بودن امکان پذیر نیست.

اما بزودی می توان هم “کلاه- نامرئی نماينده” و هم عبای “هری پوتر” را تهیه کرد.
اثر “گادومسکی” در ثبت به شکل “روش تبدیل تابش اپتیکی” تشریح می شود.

خود دانشمند اون را این طور توضیح می دهد : “در حین ایجاد لایه بسیار نازکی از ذرات طلایی کلوئیدی جسمی که در پشت اونها برنامه گرفته ناپدید می شود.

دلیل اون هم هست که این ذرات نور را منعکس نمی نمايند و این بدان معنا هست که سطح جسمی که آغشته به این محلول (کلوئیدی) شده باشد از نظرها محو می شود.

چرا که ما تمام اجسام را از طریق انعکاس نور رویت می کنیم.
کشف گادومسکی فعلا تئوری هست هر چند که با فرمول و معادله ثابت شده هست.

وی مطمئن هست که ذرات طلایی کلوئیدی می توانند نه تنها برای محو کردن اجسام بلکه در پزشکی هم مفید واقع شوند.
تاکنون کسی در عمل از “کلاه- نامرئی نماينده” بر خلاف عبای نامریی هستفاده نکرده هست.

تلاش برای ساختن عبای سحر آمیز بارها صورت گرفته و برخی اوقات هم با موفقیت هایی همراه بوده هست.

در سال 2002 یکی از مخترعان به نام “ری آلدن” روش “استتار سه بعدی” اجسام مختلف را طراحی کرد.

اختراع وی شبیه عبای سحرآمیز بود اصول کار این دستگاه مانند اصول هستتار “chameleon” می مانند یعنی خودش را به رنگ محیط اطراف خود در می آورد.
این در حالیست که نیمی از عبای سحر آمیز که بخش عقبی جسم را می پوشاند از تعداد بی شماری سنسور شدت روشنایی تشکیل شده هست.اونها طول موج، شدت تابش و جهت تابش اشعه های نورانی تابیده شده در پشت جسم را اندازه می گیرند.

در سمت جلوی عبا نیز تعداد بیشماری دستگاه های تابنده برنامه دارند که دقیقا همان اشعه های را که در پشت جسم برنامه دارند از خود تولید می نمايند.

با نگاه به جسمی که هستتار شده می توان دید که چه چیزی در پشت اون برنامه گرفته هست.
البته چنین سیستم هستتاری کمبود های بسیاری دارد.

اگر به جسم هستتار شده بطور مستقیم نگاه نکنیم یعنی از پهلو و یا از عقب به اون نگاه کنیم پیدا کردن اون سخت نیست چرا که سنسورهای نوری که در قسمت عقب اون برنامه گرفته اند نامرئی نیستند.
در آینده نه تنها انسان های و یا البسه بلکه هواپیماها هم نامرئی خواهند بود.

در لندن راز وجود برنامه ایجاد هواپیمای نامرئی “استلس” فاش شد.

انگلیسی ها کار مربوط به ایجاد هواپیمای نامرئی “استلس” خودی را از سال 1994 آغاز نمودند.

اونها برنامه ایجاد هواپیماهایی که از دید رادارها مخفی می مانند را تحت عنوان ” Replica”نامیدند.

ارزش این برنامه 20 میلیون پوند انگلیس ارزیابی می شود.
بنیان گذاران “استلس” انگلیسی فقط یک سری از جزئیات کار خویش را فاش نمودند.

از جمله اونها نقل هایی درباره ” آزمایش برنامه جدید” با هستفاده از رادار می باشد.

نتایج این آزمایشات به دانشمندان اجازه می دهد که به نامرئی بودن پروژه خود واقف شوند.

البته نمایندگان ” BAE Systems” هیچگونه اطلاعاتی در چارچوب برنامه ” Replica” در مورد هستفاده از سیستم های کاهش دهنده توان سیگنال های مادون قرمز، آکوستیکی و نوری منتشر نکردند.
شرکت نمايندگان برنامه ” Replica” فراخوان نمودند که هیچگاه هدف دستیابی به سطح نامرئی شدن مانند هواپیماهای بسیار گران قیمت F-117 و یا B-2 آمریکایی در برابر خود نگذاشته بودند.

البته کارشناسان انگلیسی معتقدند که به وظیفه خود در مورد دستیابی به تراز مطلوب میان نامرئی بودن هواپیما و بهای تمام شده اون دست پیدا کرده اند.

منبع:
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

9:

متن كامل مقاله:
نامرئي كردن رايشانايي كه به واقيت ميپيوندد
مجله دانشمند
دي 1385
به صورت PDF
براتون اسكن كردم
شرمند اگه مشكلي داشت كه فكر نميكنم
يه توضيح بدم كه اولي مربوطه به رايشان جلد مجله
و بقيه هم شماره هاي صفحاتي كه مقاله تو اون صفحه ها چاپ شده بود

نظر هم بدين لطفا:
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
پيشنهاد ميكنم هر ماه مجله وزين دانشمند رو قبل از تموم شدنش بخرين!!!!
چون خيلي زور تموم ميشه


61 out of 100 based on 46 user ratings 921 reviews