مقالات جالب فيزيک


مقالات جالب فيزيکمقالات جالب فيزيک


نامريي كردن اجسام
يك محقق ايراني در دانشگاه پنسيلوانيا به كمك يكي از همكارانش ، نشان داده است كه مي توان با استفاده از پرتوهاي پلاسمايي اجسام را نامريي كرد.

ايده نامريي كردن اجسام تا چندي پيش تنها در سطح داستانهاي تخيلي علمي نظير «مرد نامريي» ، «چ جي ولز» مطرح بود اما «نادر انقطاع» و «آندرآ آلو» از دانشگاه پنسيلوانيا شيوه اي را پيشنهاد كرده اند كه با استفاده از آن مي توان با فناوريهاي موجود، اجسام را تا حد زيادي غير قابل رويت ساخت .

به اعتقاد فيزيكدان اين روش كاربردهاي متعددي در فناوري هاي نظامي مربوط به مخفي كردن و استتار اجسام خواهد داشت . در گذشته گروههايي از فيزيكدانان كوشيده بودند با روش موسوم به «روش آفتاب پرست» به استتار اشيا و اجسام دست يابند.

محققان دانشگاه توكيو نيز بر روي نوعي پارچه تحقيق مي كنند كه بر همين مبنا عمل استتار را انجام مي دهد: در داخل اين پارچه دانه هايي نظير رشته تسبيح كار گذارده شده كه مي تواند صحنه اي را كه برروي آن تابانده مي شود منعكس سازد و جسمي را كه اين پارچه بر آن پوشانده شده نظير بدن آفتاب پرست به رنگ محيط درآورد و به اين ترتيب آن را نامريي سازد.

محقق ايراني و همكارش با انجام محاسباتي نشان داده اند اجسام كروي يا استوانه اي كه با اين قبيل سپرها پوشيده شوند، عملا نور بسيار كمي از خود بازمي تابند. در عمل زماني كه اين اجسام در معرض نور مريي برنامه داده مي شوند، نوري كه از آنها به چشم مي رسد آنقدر اندك است كه عملا ديده نمي شوند.

يك محدوديت اين فناوري آن است كه هر سپر مخصوص تنها براي يك طول موج خاص كار مي كند و به عنوان مثال جسمي كه در زير نور قرمز غيرقابل رويت شده اگر تحت پرتوهاي به رنگ سبز يا آبي برنامه گيرد قابل مشاهده خواهد بود. نكته ديگر آنكه سپر نامريي كننده زماني عمل مي كند كه طول موج با تابيده شده نزديك ابعاد خود جسم باشد. به اين ترتيب در مورد نور مريي، از اين سپر تنها براي مخفي كردن اجسام ميكروسكوپي مي توان استفاده به عمل آورد. اجسام بزرگتر تنها هنگامي از ديد پنهان مي شوند كه پرتوهاي با طول موج بلندتر به آنها تابيده شود. بنابراين با اين فناوري نمي توان افراد يا خودروها را نامريي كرد.

اما انقطاع معتقد است كه از اين فناوري مي توان در زمينه هاي ديگر نظير توليد موادي كه از برق زدن و درخشش اجسام جلوگيري مي كنند استفاده به عمل آورد. اين سپرها همچنين مي توانند مانع از تاثير نامطلوب نوري شوند كه از اجسام ريز پراكنده مي شود و به اين ترتيب مي توانند بازده ميكروسكوپها را افزايش دهند. يك كاربرد ديگر اين روش نامريي كردن ماهواره ها در فضا است.

منبع : bikaraneye-elm.blogsky.comاینترنت در حال سبقت گرفتن از تلویزیون

1:

هابل، تلسكوپ فضايي

[img]http://www.hupaa.com/****/Pic/P00578.jpg[/img]

طي قرنهاي 16 و 17 ميلادي تحولي در ديدگاه بشر نسبت به آسمان و زمين رايشان داد.


دختر ایرانی، یکی از ۱۰ مغز برتر آمریکا + عکس
منجماني چون كپرنبك، گاليله و كپلر بكمك تلسكوپ دامنه آگاهي بشر از هستي را وسعت بخشيدند.


نحوه عملکرد تقویت کننده های سیگنال تلفن همراه
تا اون وقت شناخت بشر از آسمان محدود به قوه بينايي بود و ابزاري براي مشاهده آسمان وجود نداشت.


جان سخت ترین دانشمندان جهان
اين منجمان با بهره گيري از تلسكوپ، بر باورهاي باطل بشر درباره مركزيت زمين در كائنات، خط بطلان كشيد.


نقدی بر نظریه تکاملی داروین


تلسكوپ در قرن 18 براي منجمان به ابزاري غير قابل چشمپوشي بدل شده بود.


قليان usb دوستدار محيط زيست!+عکس
با پيشرفت فن تراش عدسي ها و علوم اپتيك، تلسكوپهاي بزرگتر و بهتر در رصد خانه ها نصب شد.


تصویر چاپگری که غذای شما را چاپ می کند!
حال آدمي سيارات و ستارگاني را مي ديد كه قبل از اختراع تلسكوپ از وجود اونها بي خبر بود.


Love dart - تیر عشق حلزونها!
او به مدد تلسكوپ پي برد جهان بزرگتر از پندارهايش هست.با افزايش بزرگنمايي و وضوح تصاايشانر تلسكوپها، حوضه شناخت بشر از دنياي پيرامونش، بزرگ و بزرگتر شد.

با اين حال در آغاز قرن بيستم، اغلب ستاره شناسان اعتقاد داشتند كه، جهان فقط از يك كهكشان تشكيل شده هست كه همان راه شيري هست كه منظومه شمسي از اجزاي اون هست.در سال 1924 ادايشانن هابل، ستاره شناس آمريكايي با هستفاده از تلسكوپ 100 اينچي خود كهكشانهاي بسياري، خارج از كهكشان راه شيري، رصد كرد.

ايشان مشاهده كرد كه كهشكانها در حال دور شدن از يكديگر هستند.

پس جهان در حال گسترش هست.

كشف ايشان بار ديگر مرزهاي شناخت هستي را فرو ريخت و در پي اون نظريه انفجار بزرگ مطرح شد كه تاكنون بهترين جواب به دورشدن كهكشانهاست.منجمان، براي مشاهده بهتر آسمان، تلسكوپها را در كوهستانها و نواحي عاري از گرد و غبار و نور شهرها، نصب مي كنند با اين وجود براي رصد آسمان، در بند واقعيات جايشان هستند.تلسكوپي در فضا

در سال 1923 هرمان ابرت، كه يكي از بزرگان صنايع موشكي آلمان، در مقاله اي به امكان قرارگيري تلسكوپي در مدار، توسط راكت، اشاره كرد.

در سال 1946 دانشمند ديگري بنام ليمان اسپيتزر، به بررسي مزاياي بهره گيري از تلسكوپي در اونسايشان اتمسفر آشفته زمين پرداخت.

ليمان وجود گازها و گرد و غبار موجود در جو زمين را عامل افت كيفي تصاايشانر بدست آمده از اجرام آسماني مي دانست.

در سالهاي 1960 تا 1970 ميلادي دانشمندان بر لزوم بهره گيره از تلسكوپي بزرگ در خارج از جو زمبن توافق داشتند ولي سفينه اي كه بتواند تلسكوپي بزرگ و كار آمد را در مدار برنامه دهد، وجود نداشت.با ساخته شدن شاتل فضايي و امكان حمل محموله هاي بزرگ پروژه ساخت تلسكوپ فضايي سرعت گرفته و سر انجام در سال 1985 يك عدد تلسكوپ فضايي توسط ناسا آماده قرارگيري در مدار بود.

بعدها اين لوازم پيچيده و دقيق بياد منجم بزرگ آمريكايي، هابل نام گرفت.تا سال 1990 كه مشكلات حمل تلسكوپ فضايي برطرف مي گشت، از آخرين تكنولوژي ها، براي به روز آوري و ارتقا ابزارهاي دقيق تلسكوپ فضايي هستفاده شد.

از جمله سلولهاي خورشيدي، كامپيوترها و لوازم هاي مخابراتي و هدايت اون ارتقا يافت و آزمايشهاي بسياري براي اطمينان از صحت كاركرد تلسكوپ فضايي به عمل آمد.

در نهايت در سال 1994 شاتل فضايي ديسكاوري، تلسكوپ فضايي را در فضا رها كرد تا چشمان بشر از فراز جو مغشوش زمين، نظاره گر بي كران آسمان باشد.

بدينسان هابل در مداري به فاصله 600 كيلومتري زمين برنامه گرفت، تا پرده از اسرار هستي بردارد.بهره گيري مداوم از آخرين تكنولوژي

هابل بگونه اي طراحي شد، كه قابليت، سرايشانس و بهبود سيستمهايش توسط فضانوردان مهيا باشد.

اين ماشين پيچيده و دقيق از قطعاتي تشكيل مي شود كه جداگانه قابل ارتقا هستند.

هابل تاكنون بارها توسط فضانوردان تعمير و ايشانا اجزاي سيستمهايش به روز شده اند.

ضريب دقت و كيفيت تصاايشانر هابل تاكنون بيش از 10 برابر ارتقا يافته هست.

خطاهاي لنزها و ابزارهايش طي سالها رفع شده، و اكنون تصاايشانري بسيار واضح تهيه و به زمين ارسال مي كند.اين تلسكوپ به مدد بازسازي و به روز آوري مداوم توانسته هست پس از 15 سال همچنان به ارسال تصاايشانر بي نظيرش بپردازد.كوششهاي هابل

- هابل هر روز بين 10 تا 15 گيگابايت تصايشانر براي ستاره شناسان ارسال مي كند.

حجم اين داده ها تا كنون بيش از 10 ترا بايت بوده هست.- هابل بيش از 400000 رصد جداگانه از اجرام آسماني به عمل آورده هست.- هزاران مقاله نجوم بر پايه اطلاعات هابل نوشته شده هست.- هابل هر 95 دقيقه يك دور مدار خود به دور زمين را مي پيمايد و تا كنون مسافتي بالغ بر 3 ميليارد مايل پيموده هست.- هابل سرانجام تحقيقات 8 ساله محاسبه سرعت گسترش كهكشنها را از يكديگر پابان داد.- هابل اولين تلسكوپ نوري بود كه توانست از يك سياه چاله تصايشانر برداري كند.

اين سياه چال جرمي معادل چنديدن ميليارد برابر خورشيد دارد.- هابل براي اولين بار تصاايشانري واضح از تولد و مرگ ستارگان ارائه داد.- در سال 1994 هابل از برخورد ستاره اي دنباله دار با مشتري تصايشانربرداري كرد.- دور ترين و قديمي ترين اجرام آسماني نسبت به زمين كه تا كنون نور اونها به زمين رسيده هست نيز توسط هابل ثبت شده اند.تاكنون بهترين تصاايشانر بدست آمده از اجرام آسماني توسط هابل تهيه شده اند.

اين تلسكوپ بزودي باز نشسته مي شود و اكنون دانشمندان به دنبال جايگزيني اون هستند.
منبع : گروه نابغه ها
http://www.hupaa.com/

2:

خيلي عالي بود بازم اگه مطلب داري بذار خيلي حال داد داداش- دستت درد نكنه

3:

با سلام
من يه مدتي زيادي دنبال بحث انتقال اجسام با تاثير برعقل مادي وان بودم
چون رشته ام الكترونيكه خيلي علاقه داشتم درحيطه مخابرات كار بكنم
ولي متاسفانه كسي نيست تا كمكم بكنه
از دوستان كسي هست كه دراين مورد اطلاعاتي داتشه باشه
ممنون ميشم

4:

آپ

5:

ممنون از مطالب زیباتون
به اطلاعاتمون اضافه شد


68 out of 100 based on 63 user ratings 988 reviews